UDK1989

01-03 Mart 2019 / Uludağ Miks Tırmanış Faaliyeti

Tarih: 01-03 Mart 2019

Faaliyet Yeri: Uludağ(Çanak kamp yeri)

Rota: Diamond(varyant), Volvox, Etik Ol, Mantar Sote, Diyagonel ve kapı tarafından Uludağ Büyük Zirve

Hava Durumu: Cuma günü hava açık ve rüzgarlı, cumartesi öğleden sonra yağışlı, pazar açık

Faaliyet Ekipmanları: Kask, Kemer, İp, Krampon, Kazma

Ekip: Serkan Mazlum, İsmail Burak Aydın, İnanç Baylan, Güneş Cansız, Ceren Mutlu, Müge Çelik, Yunus Burak Bilcan, Fuat Nurigil, Zeynep Ertaş, R. Gözde Cihan, Cem Cömerd, Boran Yetgin, Fatih Yakuş(mezun), Tuğba Gergin, Ozan Gülay(mezun)

Faaliyet Ulaşım: Teleferik 15TL (Lisanslı) tek yön, Öğrenci Kimliği ile 25TL, Telesiyej: Gidiş-Dönüş 20TL, 

Servis: Ahmet Abi Cep: 0532 436 73 11 / Araç Plaka: 16 M 1711 ( Kişi başı 20 tl)

Faaliyet Konaklama: Çadır

1 Mart Cuma

Sabah saat 07.00’deki E-12 otobüsüne bindik. Saat 08.00’de ilk teleferik ile önce Oteller Bölgesi’ne geçtik, daha sonra telesiyeji kullandık, istasyondan da yürüyerek Çanağa yakın bir yerde kamp attık. Vakit kaybetmeden malzemeleri ayarladıktan sonra Tuğba, ben (Cem) ve Boran ilk olarak Diyagonel rotasını ardından da Mantar Sote rotasını ip birliğinde tırmandık. İsmail Burak ve Fatih, Diamond (varyant) rotasını tırmandılar. Saat 18.00’de İsmail Burak, Fatih (mezun) ve Ozan’ın (mezun) da kampa gelmesinin ardından hazırlamış olduğumuz yemeği hep birlikte yedik ve o günün geri kalanını çadırda dinlenerek, muhabbet ederek geçirdikten sonra saat 23.00’de yattık.

2 Mart Cumartesi

Saat 11.15’de teleferik ve telesiyeji kullanarak Serkan Mazlum, İnanç Baylan, Güneş Cansız, Ceren Mutlu, Müge Çelik, Yunus Burak Bilcan, Fuat Nurigil, Zeynep Ertaş, R. Gözde Cihan kamp alanına geldiler. Malzemeleri ayarladıktan sonra Ceren, Güneş ve İnanç, Diamond (Varyant) rotasına tırmandılar. Müge ve Tuğba Volvox rotasını tırmandılar. İsmail Burak, Boran ve ben(Cem) Etik Ol rotasını tırmandık. Daha sonrasında İsmail Burak ve Tuğba, Diamond (Varyant) rotasını tırmandılar. Ertesi gün saat 04.45’de büyük zirve yürüyüşü için hazır olma kararı aldık.

3 Mart Pazar

Saat 03.30’da kalkıp kahvaltı edip hazırlandıktan sonra 04.45’de kamp alanından yürüyüşe başladık. Zirve yürüyüşüne İnanç Baylan, Tuğba Gergin, Müge Çelik, Güneş Cansız, Ceren Mutlu, Cem Cömerd, Boran Yetgin, R. Gözde Cihan, Yunus Burak Bilcan, Fuat Nurigil ve Zeynep Ertaş katıldı. Yürüyüşümüzü kapı rotasından yapacağımız için kapının altına doğru yükselmeye başladık. 06.00’da kapıya vardık. Kar durumu genel olarak iyiydi ve hava açıktı. 3 saatlik yürüyüşün ardından 09.00’da zirveye (2543m) ulaştık. Biraz dinlenip bir şeyler atıştırdıktan sonra 09.30’da dönüşe geçtik. 12.30’da kamp alanına vardık. Serkan ve Burak biz zirve yürüyüşündeyken Mantar Sote (Varyant) ve Volvox  rotalarına tırmandılar. Saat 15.10’da Serkan ve İsmail Burak’ında kamp alanına varmasının ardından kampı toplayıp saat 15.35’de telesiyej istasyonuna yürümeye başladık. İkinci Oteller Bölgesi’nden servise bindik ve saat 16.30’da yola çıktık. Görükle’ye saat 17.15’de vardık.


Tarih: 1 Mart 2019

Rota: Diyagonel
Hava Durumu: Rüzgarlı (40 km/h)
Zorluk: II
Ekip: Tuğba Gergin, Cem Cömerd, Boran Yetgin
Kullanılan Malzemeler: İkiz ip, çift teknik kazma, kask, krampon
 

Saat 12.30’da kamptan yürüyüşe başladık ve yarım saat sonra rotanın altına vardık. Tuğba, Boran ve ben(Cem) rotaya ip birliğinde tırmandık. Tırmanış süresince şiddetli esen rüzgarın etkisini oldukça hissettik. Rotada kar durumu genel olarak iyiydi. Eğer ara emniyet atmak istenirse kar çubuğu kullanılabilir ve rotada malzeme atmak için uygun kayalarda mevcut. Rotayı 50 dakikada tamamladıktan sonra rasatta bir şeyler atıştırdık ve vakit kaybetmeden kapıdan indik.


Tarih: 1 Mart 2019

Rota: Mantar Sote
Hava Durumu: Açık
Zorluk: II
Ekip: Tuğba Gergin, Cem Cömerd, Boran Yetgin
Kullanılan Malzemeler: İkiz ip, çift teknik kazma, kask, krampon
 

Diyagonel rotasını tamamlayıp kapıdan indikten sonra Mantar Sote rotasına ip birliğinde tırmandık. Rüzgar etkisini kaybetmemişti ve rotada kar durumu Diyagonel’e göre daha kötü olsa da son 2 metresi dışında kar durumu iyiydi (Balkondaki kar gevşekti). Rotanın sağ tarafındaki kaya bloğunu  kar kaplamıştı bu yüzden de rotada çok fazla ara emniyet atma imkânı yoktu ancak istasyon kurmak isterseniz kar çubuğu kullanılabilir. Rotayı 1 saatte tamamladıktan sonra kapıdan indik ve saat 17.00’de kampa vardık.


Tarih: 2 Mart 2019

Rota: Etik Ol
Hava Durumu: Bulutlu
Zorluk: M2
Ekip: İsmail Burak Aydın, Cem Cömerd, Boran Yetgin
Kullanılan Malzemeler: Tam ip, 1 adet buz vidası, 5 adet ekspres, 1set stoper, 3 adet kilitli karabina, perlon bantlar, çift teknik kazma, kask, krampon
 

Saat 12.45’te Çanak’taki kamp alanımızdan rotanın altına doğru yola çıktık. Etik Ol rotası yılın bu zamanları mix tırmanış için en uygun koşulları vermektedir. Saat 13.15’te Özbay Kulesi’nin arka tarafında bariz olarak gözüken bu kulvarın altında geldik ve istasyonumuzu tek noktada kaya babasından kurduk. Burak lider olarak tırmanmaya başladı. Kulvarın girişinde buz olduğundan ilk ara emniyet olarak buz vidasını kullandı. Rotayı tamamladığında sabit hattan ben (Boran) pursik sürerek, Cem de artçı olarak tırmandı. Kulvar 30 metre, ara emniyet genel olarak sağ taraftaki kayanın üzerindeki çatlaklarda bolca mevcut. Bunun dışında yılın bu zamanlarında yanınızda buz vidası bulundurmakta fayda var. Saat 14.40’da yine rotanın sonunda bulunan büyük kaya babasından kurduğumuz istasyondan ip inişi yaparak tırmanışımızı sonlandırdık.    


Tarih: 2 Mart 2019

Rota Adı: Volvox

Ekip: Tuğba Gergin, Müge Çelik

Zorluk: M2

Rota Uzunluğu: 50m

Kullanılan Malzemeler: İkiz ip, kask, teknik kazma, krampon, 1 set stoper, 2 adet ekspres, 1 kar çubuğu, karabina ve perlonlar

Faaliyetin ikinci günü diğer ekibin de kampa gelmesi ile Müge ile hızlı bir şekilde hazırlanıp rotanın altına yürümeye başladık. Faaliyet boyunca kar batak olduğu için rota altlarına yaklaşımda bir hayli yorabiliyor. Kapıdan inip Mantar Sote’ye girecek olan Fatih ve Ozan ile rotaların altında bir şeyler yiyip içtikten sonra rotamıza doğru yol aldık.

Rotanın girişinde sol tarafta bulunan kaya bloğuna ilk istasyonu takozlardan kurup tırmanışa başladım. Rotanın kilidi olan giriş yaklaşık 5 metre ve 60-70 derecelik eğime sahip buz ve sert kardan oluşmaktaydı fakat buz yeterince kalın olmadığı için vida atmanın sağlıklı olmayacağını düşünüp tırmanışa devam ettim. Rota sürekli sağa devam etmem için beni çekse de rotayı orijinal hattında bitirmeye karar vermiştik. Soldan devam ederek kaya bloklarına ara emniyet malzemesi attım. Kapı rotasının altında 1 kar çubuğu ve kazmaları kullanarak kurduğum istasyonla tırmanışı bitirdik. 1 saat civarında süren keyifli bir tırmanış geçirdik. İnişi kapı rotasından yaptık.

Ertesi gün Serkan ve Burak rotaya ipsiz tırmandılar ve şartların farklı olmadığını söylediler.


Tarih: 03 Mart 2019

Rota Adı: Diamond(Varyant)

Hava Durumu: Açık, zaman zaman sisli

Zorluk: AD+

Ekip: İnanç Baylan, Ceren Mutlu, Güneş Cansız

Kullanılan Malzemeler: 1 takoz set, 3 friend(Biri kullanıldı), 2 sikke(kullanılmadı), 2 HMS, 1 kar çubuğu, karabina, ekspres, perlon bantlar, reverso, ikiz ip, çift teknik kazma, kask, krampon

12:00’de kamptan ayrılıp Diamond rotasının altına doğru yola çıktık. Rotanın girişindeki çatlak üzerinden tırmanmaya müsaitti.12:40’ta tırmanmaya başladık. Rotanın baca girişine kadarki kısmını ipsiz bir şekilde tırmandık(rotanın sağındaki kayalar ara emniyet için uygun) ve bulunduğumuz noktada bir takoz ve bir friend ile istasyon kurduk, başka bir takozdan da istasyonun kontrasını aldık. Rotanın geri kalan 20 metrelik kısmını İnanç lider tırmanıp rasata ulaştı. Kar çubuğundan kurduğu istasyonla oluşturulan sabit hatta ben(Ceren) pursik sürerek tırmandım ardımdan Güneş ise artçı olarak tırmandı. Malzemeleri toplayıp kapıdan inerek kamp alanına geri döndük.