UDK1989

03-05 Mart 2017 / Uludağ Miks Tırmanış Faaliyet Raporu

Tarih: 03-05 Mart 2017

Faaliyet Yeri: Uludağ

Hava Durumu: 3 Mart sabah sisli öğleden sonra açık, 4 Mart açık,5 Mart açık

Ekip: Serkan Mazlum, İsmail Burak Aydın, Yunus Emre Özcan, Fatih Yakuş, Müge Çelik, Yiğitcan Ergier, Armağan Saygılı, Tuğba Gergin, Burak Azmaz, Hüseyin Burak, Hümeyra Bali, Raziye Gözde Cihan, Eren Mücahit Bilbay(EÜDODAK)

Faaliyet Ekipmanları: Kask,krampon,ikiz ip,kazma

Faaliyet Ulaşım: Servis(kişi başı 17.5), Telesiyej (kişi başı 15 tl)

Faaliyet Konaklama: Çadır

3 Mart Cuma günü saat 07.00 Görükle’den hareket eden servis ile 2. Oteller bölgesine doğru hareket edildi ve saat 08.15’te oteller bölgesine vardık. Kurbağakaya Teleferik İstasyonunda havanın açmasını bekledik ve saat 10.05’te sisin dağılmasıyla beraber yola çıktık. 10.35’te Maden Telesiyej İstasyonuna vardık, telesiyeji kullanarak yukarı çıktık. Yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüşün ardından Çanağın yakınına kampı kurduk. Raziye Gözde Cihan, Yunus Emre Özcan, Fatih Yakuş hazırlanıp Mantar Sote rotası için yola çıktılar ve Serkan Mazlum, İsmail Burak Aydın ve Eren Mücahit Bilbay arkadaşlarımız da hazırlık yapıp Etik Ol rotası için yola koyuldular.

4 Mart Cumartesi günü saat 10.45’te Burak Azmaz, Hüseyin Burak, Hümeyra Bali ve AKÜDAK ve Trakya Üniversitesinden 2 arkadaşımız (Amir ve Gözde) aramıza katıldı. Diğer arkadaşlarımız yine rotalara çıkarak(Etik ol, Volvox, Diagonal) günü tamamladı. Ertesi gün saat 04.00’da Uludağ Büyük Zirve tırmanışı için yola çıkılmak üzere hazırlıklarımızı tamamladık.

5 Mart Pazar günü saat 04.00’da Müge Çelik, Yiğitcan Ergier, Armağan Saygılı, Tuğba Gergin, Burak Azmaz, Hüseyin Burak, Hümeyra Bali, Yunus Emre Özcan, Fatih Yakuş ve Amir, Gözde ile Uludağ Büyük Zirve tırmanışına başladık. 04.50’de ekip olarak kapıyı çıkıp mola verdik. Saat 07.25’te Büyük Zirveye vardık. 08.00’de dönüş yoluna çıktık ve 10.10’da tekrar kamp alanına vardık. Serkan Mazlum, İsmail Burak Aydın, Amir ve Gözde Diagonal rotasına çıkıp döndükten sonra saat 14.50’de dönüşe başladık ve faaliyetimizi sonlandırdık.


Faaliyet Boyunca Çıkılan Rotalar

Mantar Sote

Tarih: 3 Mart 2017

Hava Durumu: Sabah sisli, Öğleden sonra açık

Ekip: Yunus Emre ÖZCAN, Fatih YAKUŞ, Raziye Gözde CİHAN

Kullanılan Malzemeler: 3 buz vidası, 1 takoz set, 2 friend, 4 sikke, 2 hms, 8 karabina, 4 ekspres, perlon, reverso, ikiz ip, çift teknik kazma, kask, krampon

Kampımızı attıktan sonra Yunus ve Fatih’le rota altına yaklaşık yarım saatte ulaştık.İlk istasyona kadar kar durumu iyiydi fakat daha sonra rotaya çok fazla güneş vurduğu için yer yer kar yumuşamaya başlamıştı.İlk istasyonu kurduktan sonra, Yunus önden çıkıp 2.istasyonu da kurdu.Sırayla ben ve Fatih de rotayı tamamladık.Rotamızı keyifli bi şekilde çıkıp bitirdikten sonra kampa geri döndük.


Etik Ol

Ekip : Serkan Mazlum , İ. Burak Aydın , E. Mücahit Bilbay

Yer : Uludağ Keşiştepe

Tarih : 3 – 4 – 5 Mart 2017

Hava : Açık , 4 – 5 C , çok hafif rüzgar

Zorluk : II , M2 ( tam emin değilim iki yıllık bir rota )

Önceki haftalarda konuşup kararlaştırdığımız üzere UDK lı arkadaşlarımla birlikte 3 günlük dolu dolu bir faaliyet yapmak üzere Perşembe günü İzmir den tek başıma yola koyuldum. ( 1. gün Etik Ol , 2. Gün ise Volvoks ve Diagonal rotalarını tırmandık. ) Bursa ya vardığımda akşam saatleriydi. Geceyi Serkanlarda geçirdikten sonra hep beraber Görükle den servis ile Uludağ 2. Oteller bölgesine geçtik. Telesiyej henüz açılmamıştı bizde teleferikte kahvaltımızı yapıp bekleyişe geçtik ve Nihayet 10.30 gibi çalışıyordu ve binip çanağa doğru yürüyüşe geçtik. Kısa bir yürüyüşten sonra kampımızı kurup bir şeyler atıştırıp kahvelerimizi yudumladıktan sonra hazırlanıp tam o anda karar verip Etik Ol rotasının altına gittik. ( bunda rotanın hemen yanıbaşımızda olmasınında etkisi var J ) Rota Tanımı : Rotanın girişine vardığımızda saat 12.30 du. Baba ve tek sikkeden istasyonumuzu kurup çift iple tırmanmaya başladım. Rota da çok az kar olması sebebiyle tam bir miks tırmanışa döndü. Ara emniyet imkanının fazla olması ayrıca bir rahatlık sağlıyordu bizlere rotanın sağ tarafındaki kaya çatlakları takoz ve friende baya bir imkan veriyordu. ( Buz vidalarını kampta bırakmasaydık ilk giriş etablarında kullanacağımız kısa kaliteli buz etapları da mevcuttu. ) Yaklaşık 35 – 40 metre tırmandıktan sonra kuleye çıkmadan 5 metre aşağıda karı kazarak çıkarttığım babadan ve tek friend den istasyon alarak önce Burak daha sonra da Serkan tırmandı (Ah be yürüyüş kramponu ) istasyonda fotoğraf çekilip yine aynı rotadan perlon bırakarak ip inişiyle inmeyi tercih ettik. Rotayı tamamlayıp inişe geçtiğimizde rotadaki kar ve buz havanın da ısınmasıyla eriyordu anlaşılan tam zamanında bitirmiştik tırmanışı saat 14.00 civarıydı. 5 dk içinde hızlıca kampa vardık ve bizleri bekleyen Udk lı dostlarımızın kardan yapmış olduğu şahane masada , hazırladıkları sucukları afiyetle yedik. Hepsinin ellerine sağlık. Ayrıca Yunus , Fatih , Gözde ve diğer tüm Udk lı dostlarıma sonsuz teşekkürler…


Volvox

Tarih: 4 Mart 2017

Hava Durumu: Açık – 10 km/s rüzgar

Ekip: Serkan MAZLUM, İsmail Burak AYDIN, Eren Mücahit BİLBAY(EÜDODAK)

Kullanılan Malzemeler: 2 buz bidası, sikke, 2 kar çubuğu, 1 set takoz, birkaç friend, ikiz ip, 4-5 Perlon

Kısa miks etabın hemen altında 2 sikke ile istasyon kurduk. 5-6 metre kadar miks etabın içinden yükselip görece kolay ama emniyetsiz kar rampasına bağlandık. Rotanın başlarında buz durumu oldukça iyiydi. Buz vidası kullanılabilir. Rotanın devamı çürük kaya üzerinde toz karda devam etti. Kapının hemen altında iki kar çubuğundan istasyon kurarak rotayı tamamladık.