UDK1989

07 Nisan 2013 / Erciyes Şeytan Rotası Zirve Tırmanışı

Tarih : 07 Nisan 2013

Faaliyet Yeri : Erciyes – Kayseri

Rota : Şeytan

Hava Durumu : Açık ve Rüzgarsız

Ekip : Ozan Sönmez (L), Emre Uzunoğlu

Faaliyet Ekipmanları : Kask, kazma, krampon

Kamp Yeri : Çoban İni

4 Nisan Perşembe günü, haftasonu için faaliyet planlarken, uzun zamandır planını yaptığım Erciyes’in hava durumuna baktım. Hava durumunun çok elverişli olduğunu gördükten sonra Ozan ile birlikte, HADAK’tan İsmail Yılmaz ve EÜDAK’tan Eren Akgül’ü arayarak, kar durumu ve çığ riski ile ilgili bilgi aldık. Şartların olumlu olduğunu öğrendikten sonra kulüp arkadaşlarımızın da olumlu tutumu üzerine Ozan ile haftasonu Erciyes’e gitme kararı aldık.

5 Nisan saat 21.00’da Süha Turizm ile Bursa’dan Kayseri’ye yola çıktık(Kişi başı 55 TL). 10 saatlik yolculuktan sonra sabah 7.00 civarlarında Kayseri’ye vardık. Terminalden Talas duraklarına giden servise bindik. Daha sonra bi çorba ile kahvaltımızı yaptık ve buradan Erciyes Kayak Merkezine giden Develi Dolmuşlarına bindik(kişi başı 7 TL). Kayak Merkezinde Jandarmaya uğrayarak bilgilerimizi verdik. Daha sonra saat 10.30 civarı telesiyeje binerek son noktaya kadar gittik(2700 m civarı, kişi başı 2 TL). Telesiyejden indikten sonra kampa yürüyüş, karın belimize kadar batmasından dolayı normalden daha fazla sürdü. Saat 12.00 gibi kamp alanına vardık, çadır kurduk, dinlenip yemek yedik.

7 Nisan gece 2.00 da uyandık. Kahvaltı ve hazırlıklardan sonra 3.30 da yola çıktık. Kar oldukça iyiydi, 4.30 a doğru kahvaltı kayalıklarına vardık ve burada kısa bir mola verdik. Moladan sonra şeytan rotasına giriş yaptık. Daha önceden var olan izler ve sert kar sayesinde oldukça hızlı yükseldik. Şeytan deresinden sonra biraz erken sağa yönelince tekrar yan geçiş yapıp direk zirveye çıkan kulvara girdik. Tırmanış, izlerin azaldığı zirveye yakın yerlerde sert kar sayesinde oldukça zevkli bir hal almaya başladı. Rotadan ufak sapmamız yaklaşık yarım saat kayıba neden olsa da saat 7.00 da zirveye vardık. Hava oldukça güzel, tamamen açık ve rüzgarsız. Fotoğraf ve video çektik, abur cubur, arkadaşları aradıktan sonra saat 7.40 da inişe geçtik. İnişi biraz daha farklı bir şekilde, geldiğimiz direk zirveye bağlanan yerden değil, zirve sırtından rahatça hörgücün sağ üstündeki sırta kadar gelip, oradan direk aşağı kadar indik. Yaklaşık 1 aydır kar yağmamış ve dolayısı ile çığ tehlikesi yok denecek kadar azdı. Kahvaltı kayalıklarında oldukça fazla oyalandıktan sonra saat 10.00 da kampa vardık.

12.00 civarlarında toparlanmaya başladık. Kampı toplayıp telesiyeje yürüdük ve telesiyej ile kayak merkezine indik. Burada bize dağ ile ilgili bilgi veren İsmail Yılmaz ile karşılaşıp biraz sohbet ettikten ve jandarmaya gittikten sonra tekrar Develi dolmuşları ile Kayseri’ye indik. Hamam, yemek ve oyalanmadan sonra saat 21.00 da terminalden otobüse binerek Bursa’ya döndük. Saat 7.00 da Bursa’ya vardık.