UDK1989

10-11 Mart 2018 / Uludağ Miks Tırmanış Faaliyeti 2018

Tarih: 10-11 Mart 2018
Faaliyet Yeri:Uludağ(Çanak kamp yeri)
Rota:Uludağ Kebabı,Volvox,Mantar Sote,Vahşi Keşiş rotaları ve Kuşaklıkaya tarafından Uludağ Küçük Zirve
Hava Durumu: Faaliyet boyunca hava açık ve güneşli
Ekip: Serkan Mazlum, İ. Burak Aydın, Yunus Emre Özcan, Hüseyin Burak, Tuğba Gergin, İnanç Baylan, Müge Çelik, Raziye Gözde Cihan, Mizgin Boral, Ceren Mutlu, Güneş Cansız, Mücahit Bilbay, Hülya Çelikezen
Faaliyet Ekipmanları:Kask,Kemer,İp,Krampon
Faaliyet Ulaşım: Servis(Ahmet Batman-05324367311 35 tl)
Faaliyet Konaklama: Çadır
10 Mart Cumartesi
06.00 da mezarlığın önündeki durakta buluşup servisle (Ahmet Batman 05324367311) Uludağ oteller bölgesine gittik. 7.15 te telesiyej direklerini takip ederek kamp alanına doğru yürüyüşe başladık. 10.30 da bir gün önceden çanak bölgesine çıkan İ. Burak ve Mücahitin yanına ulaşıp kamp alanına yerleştik. Gün içinde Serkan ve Mücahit Uludağ Kebabı rotası, Yunus ve Hüseyin Volvox rotası, Gözde ve Hüseyin Mantar Sote rotasını ardından Burak, Müge ve Hülya Volvox rotasını tekrar çıktılar. Hüseyin ve Gözde 18:00 civarı Bursaya geri dönüş için oteller bölgesine doğru yola çıktı. Günün geri kalanı kamp alanında geçirildi.

11 Mart Pazar
06.30 da uyandık Müge, Ceren ve Güneşten oluşan bir ekip 07.30 da Kuşaklıkaya’dan Küçük Zirveye doğru yola çıktı ve 09.00 da sığınağa vardık. 15 dakika mola verip Kapı üzerinden 10.15 te kampa indik. 10 buçuk civarı Mizgin Boral ve İnanç Baylan da kampa geldi. Pazar günü İ. Burak, Serkan ve Yunus Vahşi Keşiş rotasını tırmandılar. 19.00 da kamp alanını toparlayıp Oteller Bölgesine doğru yola çıktık. 20.00 da oteller bölgesinden servise binerek tekrar Görükleye dönerek faaliyetimizi sonlandırdık.

Tırmanılan Rotaların raporlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Rota Adı: Whitesnake
Tarih: 09.03.2018
Ekip: İ. Burak Aydın, Eren Mücahit Bilbay

Rota karşıdan bakıldığında dik gözükmesine rağmen, altına gelindiğinde eğimi daha net anlaşılabilir,görece 60-70 derece eğime sahip bir hattan oluşmakta.

1.ip
İstasyon kurduğumuz bölgenin 1 metre kadar sağından,yaklaşık 80 derece eğime sahip 2-2.5 metrelik çok güzel koşullarda sert kar ve kayayı barındıran tırmanış sonrasında tahmini 55-60 metrelik, düşük eğimde görece yumuşak kar üzerinde ara emniyet olarak 1 kar çubuğu kullanarak yükseldikten sonra rotanın kilidi olan, alttan bakıldığında hattın solunda kalan bacamsı yapının altına ikinci istasyonu kurduk. Birinci ip teknik ve zor diyebileceğimiz bir etap içermiyor.

2.ip

Kaya ve yumuşak kar karışık birkaç basit hamle sonrasında bacanın altına ulaşılabilir, kurduğumuz ikinci istasyondan tahmini 8 metre kadar uzaklıkta baca başlıyor, 15 metrelik sert kar ve kayada karışık tırmanmanızı gerektiren dik baca sonrasında sert kar etabı başlıyor ve eğim azalıyor, azalan eğimde tahmini 5 metre yükseldikten sonra rasat düzlüğüne ulaşılıyor.Kilit etapta stoper ve küçük numara yaylı takoz taşımanız tavsiye edilir zira,eğim rotanın geneline göre fazla ve kayaya emniyet aleti yerleştirme imkanı bulmanız olası.Not: Rotayı çıktığımız tarihte, geçmeniz gereken herhangi bir balkon bulunmamaktaydı.

Gerekebilecek malzemeler;
Çift ip, 1-2 adet kar çubuğu, 1 adet takoz set, muhtelif ekspres,
kilitli karabina ve perlonlar.


Rota Adı: Paçoz
Tarih: 10.03.2018
Ekip: İ. Burak Aydın, Müge Çelik, Hülya Çelikezen
Zorluk: M3

Paçoz rotasının girişinde sağdaki kayalarda istasyon kurmak için elverişli çatlaklar mevcut. Istasyonu bu kayalardan friend, takoz ve sikke ile kurduk. Kısa bir yan geçiş ile geçilen kar etaptan sonra rotanın kilidi olan bacamsı girişe geldik. Kilidin buz kaplı olması bize kısa bir buz tırmanışı fırsatı sağladı. Kilidin girişine atılan kısa buz vidası ile kilidi rahatça geçtik. Yaklaşık 10-15 metrelik miks etaptan sonra kar etabı başlıyor. Ikinci istasyonu karşıda görülen kayalardan kurduk. (Sikke, takoz, friend) Rotayı tamamlayıp inişe geçtik. 


Rota Adı: Uludağ Kebabı
Tarih: 10.03.2018
Ekip: Serkan MAZLUM, Eren Mücahit BİLBAY
Kullanılan malzemeler: İkiz ip, yaylı takozlar, 10 ve 13 cm buz vidaları, kar çubuğu

İlk ip boyunun başladığı ince buz etabının hemen altında istasyonu kurup yükselmeye başladık. Kısa buz etabından sonra dik kayanın hemen altından az eğimde sağa doğru keskin bir yan geçiş yapıp 25 metrelik ilk ip boyunu bitirdik(İlk ip boyunda emniyet imkanı bol). 60 metrelik ikinci ip boyunda rota kısa ve dar bacamsı bir yapının içinden miks tırmanışla devam ediyor, bacanın içerisinde emniyet imkanı var. Bacayı geçtikten sonra bol setli görece kolay ama dik miks etapları geçerek, eğimin azaldığı fakat emniyet imkanın pek olmadığı kar kulvarından tırmanmaya devam edip, balkonun en az olduğu yerden (sağ taraf) bitirdik.


Rota Adı: Mantar Sote
Tarih: 10.03.2018
Zorluk: AD
Hava Durumu: Açık, Rüzgar 5 km/h
Ekip: Hüseyin Burak, R.Gözde Cihan
Kullanılan Malzemeler: 1 kar çubuğu, 1 buz vidası, 1 takoz set, 1 friend, 2 HMS, karabina, ekspres, perlon, reverso, ikiz ip, çift teknik kazma, kask, krampon

Yunus ile Volvox tan indikten sonra beklemeden malzemeleri değişip, Gözde ile rotanın altına geldik. Rotanın girişinde Gözde’nin kazmaları ile ilk istasyonu kurduk, rota da kar durumu müsait olduğundan ara emniyet kullanmadan devam etmek mümkündü, yaklaşık 50m kadar yükseldikten sonra sol tarafta bulunan kayayı temizleyip, 1 sikke, 1 kar çubuğu ve 1 buz vidasını kullanarak istasyonu kurdum, bu bölgede takoz da kullanılabilir. Gözde istasyona geldikten sonra kar çubuğunu rotanın sonunda kullanmak için aldım.

2.ipi de tırmandıktan sonra 1 kar çubuğu ve 2 kazma ile son istasyonu kurdum ve Gözde’nin gelmesiyle tırmanışı tamamladık. Yanımızda deadman ve 1 kar çubuğu daha bulundurmamız kolaylık sağlayabilirdi. Buz vidası kullanabileceğiniz fazla alan yoktu bu dönemde, sadece 2. istasyon da kullanabildik.

11 Mart Pazar sabahı Mizgin, Müge ve İnanç Mantar sote rotasını deneme fırsatı buldular.


Rota Adı: Volvox
Tarih: 10.03.2018
Ekip: Yunus Emre Özcan, Hüseyin Burak
Zorluk: 1.ip 55m M2, 2.ip 15m M2
Rota Uzunluğu: 70m
Kullanılan Malzemeler: 2* çift tırmanış ipi, kask, teknik kazma, krampon, 5 adet ekspres, 3-4 küçük boy yaylı takoz, 1 set stoper, 3 buz vidası, 1 kar çubuğu, muhtelif sikke, karabina ve perlonlar

1.İp Boyu: Kampı kurduktan sonra çok fazla vakit kaybetmeden 10:30 gibi rotanın altındaydık. İlk istasyonu girişte sol tarafta kaya üzerine kurduk. Giriş 70-80 derece buz ve sert kardan oluşan bir bölgeydi. Buzun şartları ara emniyet almak için uygundu. 30m doğrusal gittikten sonra kapı rotasının altına geçip rotayı bitirmek yerine daha önce çıkılan sağ taraftaki kulvara doğru 25m yan geçiş yaptık.
Yan geçişte kar emniyet malzemeleri haricinde ara emniyet noktası oluşturmak zordu.

2.İp Boyu: 2. istasyonu kurmak kar kayaların üzerini örttüğü için biraz uğraştırıcıydı. İstasyon kurmak için yanınızda sikke bulanmasını tavsiye edebiliriz. Örtülü karı temizledikten sonra kaya babası ve 1 adet kısa buz vidasından istasyonu kurduk. 2. istasyonun olduğu yer kayalık ve pek fazla hareket imkanı vermeyen bir bölgeydi. 2. ipte tırmanış kulvarın içine doğru 60 derece sert ve dar bir kar kulvarı ama ara emniyet imkanı vardı. Rota bittikten sonra kapı rotasının altına 1 adet kar çubuğu ve
kazma kullanarak son istasyonu kurduk. Volvoxun normal rotasına göre biraz daha uzun ve teknik tırmanış süresi daha fazla olan keyiffli bir rotaydı. Tırmanışı 13:00 gibi bitirdik.

Burak, Müge ve Hülya bizim ardımızdan rotayı kendi hattı üzerinde aynı gün deneme fırsatı yakalayarak başarılı bir tırmanış daha gerçekleştirdiler.


Rota Adı: Vahşi Keşiş
Tarih: 11.03.2018
Ekip: İsmail Burak Aydın, Serkan Mazlum, Yunus Emre Özcan
Zorluk: 1.ip 60m M3, 2.ip 40m M3+ WI3, 3.ip 30m II
Rota Uzunluğu: 150m
Kullanılan Malzemeler: 2* çift tırmanış ipi, teknik kazma, kask, krampon, 8 ekspres, 4-5 yaylı takoz, 1 set stoper, 4 buz vidası, 3 kar çubuğu, muhtelif sikke, karabina ve perlonlar


Vahşi Keşiş

1.İp Boyu: Sabah 09:00 gibi malzemelerimizi ayarlayıp kamptan ayrıldık. Rota altına geldikten sonra yaklaşık 10m sert karda serbest yükseldikten sonra 2 adet kar çubuğundan istasyon kurup Burak ilk ip boyunda tırmanmaya başladı. 1.ip boyunda tırmanış ve ara emniyet şartları iyiydi. 1.ipte kilit etap yaklaşık 15m 70-85 derece eğimde sert kar ve kayadan oluşan dar bir mix tırmanıştı. Kilidi geçtikten sonra yatık geniş kar kulvarına bağlanıyor. Burak kilidi geçtikten sonra sol taraftaki kayaya istasyon kurmaya çalıştı ama yüzey slab kaya olduğundan emniyet imkanı vermiyordu. İlk kurulan istasyon biraz daha yukarı kurulursa daha rahat edilebilir. Burak biraz daha yükseldikten sonra göbek kayanın altında sağ tarafta kaya üzerine istasyon kurduktan sonra bizi de yanına aldı.

2.İp Boyu: Tırmanmaya ilk Serkan başladı. 2. ip tırmanışı biraz daha zor ama ilk ipe göre kısa bir etap, 2. istasyondan yaklaşık 7m yan geçiş yaptıktan sonra 70-80 derece eğimde buz ve kaya tırmanışı içeren ara emniyet imkanı güzel bir tırmanış, yaklaşık 30m tırmandıktan sonra geniş kar yüzeyine bağlanıyor. Rota normalde iki ip boyunda biten bir rota ama bu sene kar durumundan dolayı rotanın bitiminde kar balkonu çok büyüktü. Bu yüzden Serkan kar çubuğuyla istasyon kurduktan sonra bizi de yanına aldı. Daha sonra balkondan kurtulmak için sol tarafa doğru yan geçiş yapmaya karar verdik. Uzun bir yan geçiş olacağı için son olarak 3. İp boyuna girdik.
 

3.İp Boyu: Kar balkonundan kurtulmak için girdiğimiz bu ip boyu 70-85 derece eğimde kar da yan geçiş; karın durumu yer yer kazma tutmayan bir hal alıyordu ama ayaklar güzel iz açtığın sürece tedirgin etmiyordu yanımızda kar çubuğu olması da ayrı bir rahatlık veriyordu. Yaklaşık 40m yan geçişten sonra balkon olmayan bir yerden küçük zirve sığınağının hemen altına bağlandık. Kar çubuğu ve kazmalardan istasyon kurup Serkanla Burak da rotayı bitirdikten sonra dinlenip bir şeyler atıştırıp
kapı rotasını kullanarak saat 15:00 gibi kampa vardık.