UDK1989

12-13 Mart 2016 / Uludağ Miks Tırmanış Faaliyet Raporu

Tarih: 12-13 Mart 2016

Faaliyet Yeri: Bursa-Uludağ

Ekip: İ.Burak AYDIN, Serkan MAZLUM, Furkan GÜNGÖR, Fatih YAKUŞ, Yunus Emre ÖZCAN, M.Ahsen ÖĞRENCİ, Tugay KABAN

Hava Durumu: 1-2 derece, bulutlu, zaman zaman etkili rüzgar.

Kamp Yeri: Uludağ çanağının altı.

Cumartesi sabah 07:30’da üniversiteden E-12 otobüsüne binerek teleferiğe doğru yola çıktık. Alt caddedeki market ve fırından ufak tefek ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra teleferiğe binerek 2. Oteller bölgesine doğru yola çıktık. (Teleferik ücreti tek yön öğrenci 15tl). Saat 10:00da oteller bölgesinde monte baia otelinin yanından uludağ çanağının altına doğru yürüyüşe başladık. Yaklaşık bir buçuk saat yürüdükten sonra uludağ çanağının altına kampımızı kurduk. Biraz dinlendikten sonra hazırlıklarımızı yaparak iki ekip halinde rotalara doğru yola çıktık.

Ekip (burak, yunus, furkan, ahsen) diyagonal rotasına girerken 2. Ekip (serkan, fatih, tugay) altoparlak-kürüz rotasına girdi. Saat 12:30 gibi başlayan tırmanışı iki ekip de yakın saatlerde bitirdi ve 13.30da zirve sığınağında buluştuk. Sığınakta dinlenip birşeyler atıştırdıktan sonra kapı rotasından iniş yaptık. Dönerken mantar sote rotasına bakmak için rotanın altına kadar gittik. Ancak kar durumunun uygun olmaması ve ekibin kalabalık olması nedeniyle rotaya girmekten vazgeçerek kampa döndük. Cumartesi gününün geri kalanını kampta geçirdik. Pazar günü sabah 08:00da uyanarak kahvaltımızı yaptık. Ardından Burak, Serkan ve Tugay hazırlanarak saat 09:00 gibi paçoz rotasına doğru yola çıktılar. Kalan ekip kampta dinlenirken kulübümüz mezunu Alper DALKILIÇ, eşi Elena POLYAKOVA ve İlker DİŞLİOĞLU kampa geldiler. Ufak bir sohbetten ve son hazırlıklardan sonra kapı rotasından küçük zirve tırmanışı için yola çıktılar. Paçoz rotasındaki ekip tımanışı tamamlayıp 13:00da kampa döndüler. Bir süre dinlendikten sonra yine iki ekip halinde rotalara doğru yola çıktık. 1. Ekip (serkan, fatih, tugay) mantar sote, 2. Ekip (Burak, Yunus, Furkan, Ahsen) altoparlak-kürüz rotasını deneyecekti. Mantar sote rotasında kar durumu iyi olmadığı için 1. Ekip geri döndü. 2. Ekip yaklaşık bir saatlik bir tırmanışın ardından kuşaklıkaya’dan kampa döndü. Kampta biraz vakit geçirdikten sonra 16:30’da kampımızı toplayıp dönüşe geçtik. Geldiğimiz yolu takip ederek teleferik ile (tek yön öğrenci 15tl) saat 18:30da Bursa’ya döndük.

Diyagonal Rotası

Tarih: 12 mart 2016  saat:  12:30

Ekip: İ.Burak AYDIN, Yunus Emre ÖZCAN, Furkan GÜNGÖR, M.Ahsen ÖĞRENCİ

Hava Durumu: Çok bulutlu, rüzgarsız

Kullanılan Malzemeler: kask, kazma, krampon

Rota kolay bir kar kulvarı ile başlayarak sola doğru -adından da anlaşılacağı gibi- diyagonal biçimde devam ediyor. Karın yumuşağa yakın sertlikte olması ve eğimin pek artmaması nedeniyle ip kullanmaya ihtiyaç duymadık. Rotanın ortalarında zaman zaman sertleşmiş bölgeler olabileceğini duyduk ancak biz sürekli yumuşak kar kulvarı ile karşılaştık. Rota sonunda oluşan balkonlar önceden belirlenip tırmanış buna göre planlanmalı. Biz korniş nedeniyle sol taraftan zirveye bağlandık.

Altoparlak-Kürüz Rotası

Tarih: 13 mart 2016  saat: 14:00

Ekip: İ.Burak AYDIN, Yunus Emre ÖZCAN, Furkan GÜNGÖR, M.Ahsen ÖĞRENCİ

Hava Durumu: çok bulutlu, rüzgarsız

Kullanılan Malzemeler: kask, kazma, krampon

Rotanın büyük kısmı yan geçiş şeklinde kolay bir kar kulvarı üzerinden devam ediyor. Bu yüzden ip açmak pek mümkün değil. Biz önceki gün tırmanan ekibin izini takip ederek diyagonal rotasına göre nispeten daha sert kar üzerinde tırmanış yaptık. Rota üzerindeki kornişlere dikkat edilmeli. Yan geçişler sırasında yavaş yavaş yükselerek kornişin olmadığı uygun bir bölümden zirveye bağlandık

Paçoz Rotası

Kullanılan malzemeler: çift ip, buz vidası, sikke, kar çubuğu

Ekip: Burak Aydın , Serkan Mazlum, Tugay Kaban

Paçoza giden kulvarın sonunda kilidin hemen altındaki bölümde istasyon kurduk. hafif sağ taraftaki kayalarda kaya emniyet aletleri kullanılarak istasyon kurulabilir. 7-8 metrelik kilitten sonra çok ince kar tabakasının bulunduğu ve eğimin azaldığı kar rampasına oradan düz yükselerek Özbay kulesinin inişinin yapıldığı bele bağlandık. Burada bir adet eski sabit sikke var. belde biraz dinlendikten sonra ana hattan sağa yan geçiş yaparak, kornişin en az olduğu yerden kuşaklıkaya sırtına çıktık. inişimizi kuşaklıkayadan yaptık

*Bel ile 2015 varyantı arasındaki bölgede yoğun yağıştan sonra tabaka kayması yaşanabilir.