12-17 Ağustos / Direktaş Kuzey Yüzü Rotası – Emler Zirve, DKSK- Süner Tepe Zirve

Hava Durumu: Genellikle hava açık ve rüzgarlı , cuma günü yağmurlu

Kamp Yeri: 13 Ağustos – Çelikbuyduran Kamp Alanı

14-15-16 Ağustos – Yedigöller Kamp Alanı

Ekip: Hüseyin Burak, Boran Yetgin, Ceren Mutlu, Cem Cömerd, Şirin Güneş Cansız, Yunus Burak Bilcan, Akif Göreli, Fuat Nurigil, Melis Akçaoğlu, Raşit Musa

Su Kaynağı: Çelikbuyduran ve Yedigöller Kamp Alanında su kaynağı mevcut

Ulaşım: Bursa-Niğde İnan Turizm gidiş 140₺ dönüş 120₺

 Çamardı minibüsü 15₺

Salim abi: 0536 365 65 41

12 Ağustos akşamı saat 21.00 ‘da Bursa otogarından otobüse bindik ve 13 Ağustos sabah 07.00 da Niğde otogarındaydık. Otogardan servise binip eski otogara gittik ve oradan 07.15’te Çamardı minibüsüne bindik. 08.30 gibi Salim abinin evine vardık. Kahvaltı ettikten sonra09.30 da Salim abinin evinden çıktık ve Ulvi Abi bizi Gelincik kayalarına kadar bıraktı. Karayalak Vadisinden  10.55’te yürüyüşe başladık. Kamp yükü ve çarşak arazi nedeniyle biraz yavaş ilerlesekte17.30’ta ilk gün kamp kuracağımız yer olan Çelikbuyduran Kamp Alanına vardık. Kampımızı kurup yemek yedikten sonra uyuduk.

Çelikbuyduran Kamp Alanı

14 Ağustos sabahı kahvaltımızı yaptıktan sonra 08.00 ‘da kampı topladık.Amacımız Emler zirvesine çıkmaktı. Bu yüzden kamp yükümüzü Çelikbuyduran’ ın 15 dakikalık yukarısında bulunan sırta bıraktık ve buradan yürüyüşe başladık. 09.20’de Emler zirvesindeydik. Zirvede fotoğraf çekilip bir şeyler atıştırdıktan sonra inişe geçtik. 09.50’de kamp yükümüzü bıraktığımız sırta ulaştık. Kamp yükümüzü de aldıktan sonra Yedigöller Kamp Alanına doğru yürümeye başladık. 11.15’de Yedigöller Kamp Alanına ulaştık ve kampımızı kurduk. Kampta başka sporcular da bulunmaktaydı ve ortak oturmak için yapılmış bir çadır vardı. Bu günü göle girerek, kampta vakit geçirerek ve birlikte yemek yiyerek geçirdik. Akşam Cem, Hüseyin ve Boran Direktaş Kuzey Yüzü (İngiliz Cambridge) rotasına girmek için gerekli malzemeleri hazırladı.

Göller Kamp Alanı

             15 Ağustos sabahı Cem, Hüseyin ve Boran 05.40’da uyanıp kahvaltı ettiler. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra 06.00’da kamptan ayrıldılar. Biz de 07.00 ‘da DKSK ve Sünertepe zirvelerine çıkmak için yürüyüşe başladık. 09.40’da zirveye ulaştık. Amaçları DKSK ve Sünertepe arasındaki sırtı kullanarak Sünertepe ‘nin zirvesine geçmekti. DKSK zirvesinde dinlenip fotoğraf çekildikten ve bir şeyler atıştırdıktan sonra Sünertepe’nin zirvesine doğru yürümeye başladık ve 10.55 ‘te Sünertepe ‘nin zirvesine ulaştık. 11.15 ‘te zirveden ayrılarak kamp alanına doğru yürümeye başladık ve 12.50’de kamp alanına ulaştık. Günü boulder yaparak, kampta vakit geçirerek ve ortak oturma çadırında yemek yiyerek geçirdik.

16 Ağustos sabahı rotaya giren ekibin de geleceğini düşünerek kahvaltı hazırladık bir şeyler yedik.11.00 gibi rotaya giren ekipte gelerek bize katıldılar ve yaşadıkları deneyimleri anlattılar. Hava yağmurluydu, kamp alanındaki ortak çadırda günümüzü geçirdik.

          17 Ağustos sabahı 06.00 ‘da kampı toplayarak dönüş için yürümeye başladık. Dönüşte çoğunlukla yokuş indiğimiz için gidişe göre kısa sürdü ve 09.10 ‘da Sokullupınar’a vardık. Buradan Ulvi abi bizi aldı ve Çukurbağ köyüne döndük.12.00 ‘da Çamardı minibüsüne binerek Çukurbağ‘dan ayrıldık. Niğde’de hamama gittik ve yemek yedikten sonra 18.30 ‘da İnan Turizmin yazıhanesinden kalkan servise binip otogara geldik. 19.00 ‘da Bursa’ya giden otobüse bindik. Sabah 05.00 ‘da Bursa ‘ya vardık.

Rota Adı: Direktaş Kuzey Yüzü (İngiliz/Cambridge) Rotası

Ekip: Hüseyin Burak, Cem Cömerd, Boran Yetgin

Tarih: 15.08.2019 Perşembe

Zorluk: 10 ip, III+ , IV+

Kullanılan malzemeler: 1 set stopper, 4 adet friend, 6 adet sikke, çekiç, perlon, yarım ip, 8 adet ekspres, 8 adet kilitli karabina, 2 adet HMS, bivak,2 adet tulum

Direktaş

05.40’da uyanıp kahvaltı ettik ve gerekli hazırlıkların ardından 06.00’da kamptan ayrıldık. 06.40’da rotanın altına geldik ve vakit kaybetmeden tırmanmaya başladık. İlk ip boyunu ip açmadan tırmandık ve sol tarafta bulunan sabit sikkeyi de kullanarak Hüseyin istasyon kurdu. Hüseyin buradan sonrasını lider tırmandı. III derece kaya tırmanış etabı olan bu ip boyu daha çok yan geçiş içeriyordu. Kaya yapısının yer yer çürük olması ve tehlikeli olabileceğini düşündüğümüz için ip açma ihtiyacı hissettik. Kullandığımız ip yarım ip olduğu için Hüseyin istasyon kurduktan sonra Boran ipin bir ucuna girerek tırmandı daha sonra ben de artçı olarak ipin diğer ucuna girerek tırmandım. 08.10’da herkes ikinci ip boyunu tamamlamıştı.

İstasyonda malzemeleri ayarladıktan sonra 08.30’da Boran lider tırmandı. Aladağlar rehber kitabında rotanın detaylı çiziminin yapılmamasından dolayı rotayı karıştırdık ve Boran yanlış ip boyuna tırmandı, yükseldikçe Boran rotanın buradan devam etmediğini fark etti ve sikke bırakarak iniş yaptıktan sonra 3. İp boyuna lider girdi.

Yanlış girilen ip boyu

3. ip boyu da daha çok yan geçişler içeren 10 metrelik setlerin bulunduğu III+ kaya tırmanış etabıydı ve pek fazla ara emniyet noktası kullanmadan Boran tırmanarak istasyon kurdu ve ben artçı olarak tırmandım. Daha hızlı olmak için herkesin 2 ip boyuna lider girmesine karar verdik ve Boran 4. İp boyunu da lider olarak tırmandı. Boran tırmanırken Emre Altoparlak ve Selim Özkul ile karşılaştık, onlarda 1955 Avusturya rotasına tırmanıyorlarmış. Rotamızla ilgili Selim abiyle konuştuk ve bir sonraki ip boyumuzun aynı olduğunu söyledi. (Tırmanış esnasında Emre Altoparlak ve Selim Özkul’a verdikleri motivasyon ve tavsiyeler için teşekkür ederiz.)

4. ip boyu da daha çok yan geçiş içeren III+ kaya tırmanış etabıydı ve 3 ara emniyet noktası kurarak boran tırmanışını tamamladıktan sonra rotada bulunan sabit sikke ve takozdan oluşan istasyonu kurdu ve 5. İp boyuna ben lider olarak tırmandım.

5. ip boyu da III+ kaya tırmanış etabıydı, yer yer çok fazla çürüktü ve yan geçiş etaplarının da bulunması sebebiyle ip sürtmeye başladığı noktada 3 takozdan oluşan bir istasyon kurdum. Boran ve Hüseyin de istasyona vardıktan sonra Hüseyin lider olarak 6. İp boyuna tırmandı. Hüseyin tırmanışa başlarken Emre Altoparlak ve Selim Özkul iniş yapmaya karar vermişler, bize rotanın devamı hakkında tüyolar verdikten sonra inişe başladılar.

Cem, 5. İstasyonda Hüseyin’in emniyetini alıyor, 6.İp boyu fotoğrafın solundaki çürük bacamsı yapıdan başlıyor.

( Cem 5. İstasyonda Hüseyin’in emniyetini alıyor, 6.İp boyu fotoğrafın solundaki çürük bacamsı yapıdan başlıyor.)

6. ip boyu ( Fotoğrafı çeken: Selim Özkul)

6. ip boyu çürük bir baca tırmanışının ardından sağa doğru devam ediyor. Hüseyin 5 adet ara emniyet noktası kullandı. İstasyon kurduktan sonra benim ve Boran’ın da emniyetini aldı. Rehberde de belirtilen eski kar kütlesinin bulunduğu yere kadar ip yetmediği için Hüseyin tırmanamamıştı, vakit kaybetmemek için Hüseyin tekrar lider olarak tırmandı ve kar kütlesinin yanına istasyon kurdu. Ben ve Boran da istasyona geldikten sonra Boran 7. İp boyuna lider olarak tırmandı.

7. İp boyunda eski kar kütlesinin yanında bulunan slab kayadan tırmanılıyor. Boran 4 ara emniyet noktası kullandıktan sonra istasyon kurdu ve bizi yanına aldı. 8. İp boyuna ben lider olarak tırmandım.

8. ip boyu çürük bir kaya yapısına sahip olmakla birlikte ince bir çatlakla birleşiyor ve aşağı taş düşme riski oldukça fazla. Yer yer bacaya sıkışmış kayaların üzerinden tırmanılan bu ip boyunda yukarısı pek fazla görülmüyor. Ara emniyet açısından oldukça fazla yer imkânı bulunuyor ben ipin sürtmemesi için çift ip tekniğinde tırmandım ve 6 ara emniyet noktası oluşturdum. İp yetmediği için görülen son setin altına bir sikke ve 3 takozdan oluşan bir askı istasyon kurduktan sonra Boran ve Hüseyin’in emniyetini aldım. Herkes istasyona ulaştıktan sonra 9. İp boyunun İğne Kule olduğunu düşünerek lider olarak tırmandım.

9. ip boyunda istasyon kurduğum setin üzerine tırmandım ve 2 metrelik baca etabının ardından zirveye giden sırtı gördüm ve 8. İp boyunun aslında beklediğimin aksine İğne Kule olduğunu fark ettim. Arkadaşlarıma İğne Kule’yi tırmanmış olduğumuzu söyledim ve bacadan sonra solda bulunan sırt hattı üzerinde iki sikkeden oluşan bir istasyon kurarak bu kısa etapta arkadaşlarımın emniyetini aldım. Herkes tırmandığında saat 19.30 olmuştu ve havanın 8.30’da karardığını bildiğimiz için bivak yapmaya karar verdik. Sırt hattı üzerinde yan geçiş yaparak bivak için uygun bir yer bulduk ve istasyon kurup kontraya girdikten sonra bir şeyler atıştırıp rotayı tamamlamanın vermiş olduğu mutlulukla yıldızlar eşliğinde keyifli bir akşam geçirdik.

05.40’da hava aydınlanırken uyandık ve eşyalarımızı hazırlayıp bir şeyler atıştırdıktan sonra klasik rotadan iniş yapmak üzere zirveye doğru tırmanmaya başladık. Beklediğimiz kadar kısa ve ehemmiyetli olmayan tırmanışlar eşliğinde zirveye tırmandık. Yine de bu esnada ip açma ihtiyacı hissetmedik.  07.35’de zirveye vardıktan sonra bir şeyler atıştırıp fotoğraf çekildikten sonra inişe başladık.

Direktaş Zirve

           

Zirvenin batı tarafından inişe başladık

Çarşak arazide yürüyerek indikten sonra iki sabit sikkeyi gördük ve o tarafa yöneldik.

Hüseyin sabit sikkelere gelirkenki yan geçişte

İlk ip inişinin yapıldığı sabit sikkeler

            İlk ip inişini ben yaptım ve ardından sağa doğru yürüyerek 100 metre sonunda kaya babalarını gördüm. Boran ve Hüseyin de geldikten sonra ip açmadan sol tarafta bulunan bacadan iniş yaptık (Bu kısımda bacanın başlangıcında bulunan sağ taraftaki kaya babasından perlonla iniş yapabilirsiniz).

Boran bacadan iniş yapıyor
İkinci ip inişinin yapıldığı sabit sikkeler

             İndikten sonra iki adet sabit sikkenin bulunduğu yere ulaştık ve buradan zemine ve sol tarafta bulunan setin altına kadar ip inişi yaptık. İniş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan kaya babalarını takip ederek bulunan patikadan geçerek Kızılyar tarafından inişimizi tamamlamış olduk. Kamp alanına vardığımızda Emre Altoparlak’dan öğrendiğimize göre sol tarafta çarşak araziden daha kısa bir inişte mümkünmüş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir