UDK1989

13–17 Mart 2013 / Aladağlar Güney Bölgesi Kış Tırmanışı

Tarih: 13 – 17 Mart 2013

Faaliyet Yeri: Aladağlar Güney Bölgesi

Hava Durumu: İlk gün hava açık, sıcak. Diğer günler yer yer rüzgarlı, sulu kar ve kar yağışlı. Son gün kapalı, soğuk, kar yağışlı.

Ekip: Barış Murat BİLCAN(L), Ozan SÖNMEZ, Sevil DURUSOY, Kübra ÖZELSANCAK, Ozan GÜLAY, Emre Can ÇÖMEZ, Çagatay KAYA, Ersel BULUT

Kamp Yeri: Kocadölek

13 Mart Çarşamba

8 kişilik ekiple Bursa Terminali’nden Niğde İnan Turizm arabasıyla saat 19:00’da yola çıktık.

14 Mart Perşembe

Sabah 5:30 civarı Niğde Terminale vardık. Oradan Niğde İnan Turizm’in servisiyle eski terminale geçtik. Burada çorbalarımızı içip terminalin ilerisindeki marketten bir takım alışveriş yaptık. Ardından saat 7:00’da kalkan Çamardı minibüsüne bindik. Çukurbağ Köyüne saat 8:30 gibi vardık. Burada Salim Abi bizi karşıladı. Sonra eşyalarımızı traktöre yükleyip yola çıktık. Saat 10:00 civarı Sarı Mehmetlerin Yurduna vardık. Burada hazırlıklarımızı tamamlayıp kamp alanına doğru Emli Vadisinden yürümeye başladık. Yürümeye başladığımızda yerde çok fazla kar yoktu. Yolun ilerlerinde yumuşak karda bata çıka yürümeye devam ettik. 13:30 civarı Kocadölek’e kampımızı attık. O gün kamp alanında durup yemeğimizi yiyip ertesi gün için hazırlıklara başladık. İlk gün hava çok sıcaktı. Üstümüzü baya inceltmemiz gerekti. Saat 9-10 gibi çadırlara girip uyuduk. Bu sırada rüzgar esmeye ve şiddetini arttırmaya başladı.

15 Mart Cuma

KALDI KIŞ ZİRVE DENEMESİ

Sabah saat 03:00 civarı Kaldı’ya çıkılmak üzere bir ekip yola çıktı.(Ekipte Barış, Ozan S., Kübra, Sevil ve Ozan G. vardı.) Çıkan ekibin Parmakkaya’ya varması 3 saat sürdü. Batak karda ilerlemeleri zorlaştığı için dönme kararı aldılar. 07:00 da kampa döndüler. Daha sonra telefon çeken bir yer aramak için saat 14:00 civarı etrafı dolaşmaya çıktık. Uzunca ve sert esen bir rüzgar yüzünden zorlandığımız bir yürüyüşten sonra Sulağankeler’in alt tarafında çeken bir yer bulduk. Burada telefonla halletmemiz gereken işleri hallettik. Biraz abur cubur yiyip sıcak bir şeyler içtikten sonra kamp alanına geri döndük. Yemeklerimizi yiyip ertesi gün Eznevit zirveye çıkmak için hazırlıklarımızı yaptık.

16 Mart Cumartesi

Sabah saat 05:00’da Eznevit zirveye çıkmak üzere hazırlandık. Ancak hava koşullarının olumsuz olmasından dolayı zirve tırmanışı iptal edildi. Hava kapalıydı ve sulu kar yağıyordu. Daha sonra saat 09:00 civarı hava açtı. Hava açınca yeni eğitim alanlara emniyet alma tekniklerinden bazıları gösterildi. Kamp alanına geri dönüp yemeklerimizi yiyip saat 13:30 civarı Eznevit yaylasına çıkmak üzere yola koyulduk. Yaylaya bayağı yaklaştıktan sonra kamp alanından bize doğru gelen sis yüzünden Eznevit yaylasına varamadan geri döndük. Dönmeye başladığızdan 5-10 dakika sonra hava açmaya başladı ama geç kaldığımız için geri dönmeye devam ettik.

17 Mart Pazar

Sabah kampımızı toplayıp saat 08:00 gibi dönüşe geçtik. Son gün hava çok soğuk rüzgarlı ve kar yağışlıydı. Kar çok bataktı. Saat 9:30 gibi Sarı Mehmetlerin Yurduna indik. Burada Salim Abi bizi karşıladı. Traktöre eşyaları yükleyip Salim Abi’nin evine geçtik. Burada Salim Abi’nin çayını içip biraz sohbet ettik. Salim Abi’ye kişi başı 20 tl traktör ücreti verip 12:30 Çamardı minibüsüne binip ayrıldık. Akşam 19:00 otobüsüyle Bursa’ya haraket edip sabah 5:30 gibi Bursa Terminale vardık.

Traktörcü Salim Abi: 0536 365 65 41

Niğde-Bursa ( Niğde İnan Turizm) Bilet Fiyatı: 60 TL

Çamardı sabah minibüs saatleri: 07:00 ve 07:30 (8 TL)

(Saat 07:00 arabasına binmeniz tavsiye olunur)