UDK1989

13 Mayıs 2017 / Aladağlar Bozkaya K.Doğu Kar Buz Kulvarı

Tarih : 13 Mayıs 2017

Faaliyet Yeri: Aladağlar

Hava Durumu: Faaliyet Boyunca Açık

Ekip: İ. Burak AYDIN (L) , Yunus Emre ÖZCAN , E. Mücahit BİLBAY

Faaliyet Ekipmanları: Çift buz kazması,4 Buz vidası, Yarım ip (60 metre), Küçük numara Friend, Takoz Set, 8 metre bırakma perlonu, 2-3 Adet sikke,karabin , hms, iniş aleti

Faaliyet Ulaşım:  Salim Abi Tel: 0536 365 65 41

1 hafta önceden planladığımız üzere Yunus , Burak ve ben 2 yıldır aklımızda olan Bozkaya K.Doğu kulvarını tırmanmak üzere İzmir ve Bursa ‘ dan ayrı ayrı yola çıkıyoruz. Yorucu ve sıkıcı geçen Yolculuk sonrasında 7:00 aracıyla Çukurbağ köyüne varıyoruz. Salim Abi ‘nin evinde hızlı bir kahvaltıdan sonra traktörle Sokulupınara çıkıp Narpuz ‘a doğru yürüyoruz.15 dk lık yürüyüşün ardından Narpuz 1 de kampımızı kurup dinlendikten sonra 19:30 da bivak yüküyle Narpuz 2 de Bivak kayasına ulaşmak üzere yola çıkıyoruz. 04:30’da bivak yerinden ayrıldık.05:30’da rotanın altına ulaştık. 10 dakikalık mola sonrasında kulvarı Running belay tırmanmaya başladık.Kilit etaba ulaştığımızda, 2 sikkeden istasyon kuruyoruz ve Burak etabı lider tırmanmaya başlıyor , ara emniyet olarak 2 buz vidası ,1 friend ve takoz atıyor.(takoz ve friend ip yönlendirmesi amacıyla kullanılmıştır,kilit etap sola dönerek ilerlediğinden, ipin kayaya sürtünmesi dolayısıyla taş düşmesi yaşanabilir.)

İp boyunu yaklaşık 60 mt kadar tırmanıp devasa babaya bırakılan perlondan istasyon kuruyor.(Baba üzerindeki perlon eskimiş, düşen taşlar nedeniyle yıpranmış olabilir, baba istasyon olarak kullanılacaksa yanınızda ekstradan bırakma perlonu bulundurmanız tavsiye edilir.)Ardından ben tırmanmaya başlıyorum, hızlı bir şekilde geçiyorum ve Yunus istasyonu topluyor.(Yukarıda Zirveye gitmemeyi ve Burak ‘ la kulvardan inmeyi kararlaştırıyoruz. 1 saat kadar sürede üçümüz de bu ip boyunu tamamlıyor ve inişe geçiyoruz. Yaklaşık 4 ip boyu indikten sonra kulvar girişine varıyoruz. (İp inişinin sadece kilit etaptan yapılması yeterli olur, kulvarı yumuşak karda inmek uzun süreceğinden, kulvar üzerindeki baba ve kum saatleri kullanılarak ip inişi yapıldı.)

30 dk lık yürüyüş sonrasında bivak kayasına ulaştık(Saat 10:30). Yaklaşık 5 saatte kulvarı tamamlayıp indik.