UDK1989

14-18 Mayıs 2017 / Aladağlar Kaldı Kuzey Kar-Buz Kulvarı Tırmanışı

Tarih: 14-18 Mayıs 2017

Faaliyet Yeri: Aladağlar

Hava Durumu: Faaliyet Boyunca Açık

Ekip: İsmail Burak AYDIN (L), Fatih YAKUŞ, İnanç BAYLAN(Alt Ekip)

Faaliyet Ekipmanları: Çift Buz Kazması,4 Buz vidası, Yarım ip (60 metre), Küçük numara Friend, Takoz Set, 8 Metre bırakma perlonu, 2-3 Adet sikke,karabin , hms, iniş aleti

Faaliyet Ulaşım: Salim Abi Tel: 0536 365 65 41

Bozkaya tırmanışı sonrasında 1 gün Sarımemedin Yurdundaki kamp alanında dinlendikten sonra, 15 Mayıs sabahında Bursa’dan gelen Fatih ve İnanç ile buluşarak Salim abinin aracıyla Emli ormanındaki yolun sonuna kadar gittik ve yolun geri kalanını Kocadölek kamp alanına kadar yürüyerek devam ettik. Kampı kurup Kaldı Dağı Kuzey buzulunda bivak yapacağımız noktaya doğru yürüyüşe başladık. ( Yürüyüş 6 saat kadar sürüyor)Geceyi bivakta geçirdikten sonra, 05:00’da rotanın altına ulaşmak üzere yola çıktık.(Bivak yapılan yerden, rota altına ulaşmak 1 saat sürüyor.)Kulvarın 1/3’ünü çıktığımızda oldukça fazla taş düşmesi yaşanmaya başladı. İp açarak devam edip etmemek konusunda kararsız kaldığımızdan durumu değerlendirerek geri inmeye karar verdik. ( Oldukça fazla sayıda ve bazıları yumruk bazıları ise görece daha büyük boyutta taşların dalga halinde düşmesi bu kararı vermemizde etkili oldu.)Taş düşmesi konusunda önceden yaşadığımız kötü tecrübelerin de etkisiyle daha fazla risk almamaya karar verdik. Rotadan indikten sonra malzemeleri toparlayarak Kocadölek bölgesinde bulunan kamp alanına döndük.

-Haziran ortası ve sonrasında yapıalcak tırmanışlar için, rota başlangıcı ve ortasında bulunan çatlaklara dikkat edilmesi gerekli.

-Kulvarın başlangıcı görece dar biçimde ilerlediğinden, başlangıç etaplarında taş düşmesine ekstra dikkat gösterilmesi ve tırmanışa olabildiğince erken saatte başlanması tavsiye edilir.