UDK1989

19 Ocak 2018 / Uludağ Miks Tırmanış Faaliyeti 2018

Tarih: 19 Ocak 2018
Faaliyet Yeri: Uludağ
Rota: Paçoz
Hava Durumu: Açık Rüzgar: 35 km/h
Ekip: Yunus Emre Özcan, Ismail Burak Aydın 
Faaliyet Ekipmanları: Kask,Kemer,Krampon,İp,Buz vidası
Faaliyet Ulaşım:Telesiyej
Faaliyet Konaklama:Günübirlik

Günübirlik gideceğimizden dolayı ve vakit az olduğu için ilk teleferiğe saat 08:00 civarında bindik.
Daha önceden konuştuğumuz YTÜDAK lı arkadaşlarla birlikte maden telesiyejini de kullanarak(10TL)
saat 10:00 civarında çanağa vardık. YTÜDAK lı arkadaşların rota planları bizden farklıydı. Biz ise uzun zamandır kafamızda olan yeni bir yer çıkma hevesiyle Emrah Özbay Kulesine doğru yöneldik. Geçen hafta fotoğrafını çektiğimiz kulenin kuzey yüzünde geçen haftayla alakası olmayan kaya üzeri toz kar bu hevesimizi de başka bir zamana erteledi. Faaliyeti günübirlik planladığımız için bizde saat 11:00 civarında Paçoz rotasına girmeye karar verdik.

PAÇOZ
Zorluk: M3
Kullanılan Malzemeler: 2 buz vidası, 1 takoz set, 1 friend set, 4 sikke, 2 HMS, karabina, ekspres,perlon, reverso, ikiz ip, çift teknik kazma, kask, krampon
Rotada güzel şartlar tam olarak oluşmamıştı. Kilit etapta ise ince kazma krampon tutan ama ara emniyet imkanı vermeyen bir buz vardı. Kilidin hemen altına kurduğumuz istasyondan sonra rahat nefes aldığımız tek yer kilit etabın bitip kar kulvarına bağlanan yerdi. Kilit etapta 13cm lik vidanın sadece yarısının girdiği tek ara emniyet noktası kullanabildik. Rota bittikten sonra yeni rota açamamanın yaşattığı üzüntünün yanında güzel bir rota çıkmanın verdiği sevinçle karışık saat 12:15’i bulmuştu. Bundan sonra bir şeyler atıştırıp içtikten sonra tekrar maden telesiyejini kullanarak aşağı indik.