SARIALAN–TONOZYAYLASI-ZEYNİLER KÖYÜ

Sarıalandan başlayan bu rota yaklaşık olarak 7,32 km uzunluğundadır. Rotanın başlangıç yeri olan Sarıalan’a teleferik ile ulaşabilirsiniz. Sarıalandan başladığımız yürüyüşe Tonozyaylası bölgesine saparak devam ediyoruz. Rota devamında Titrekkavak ve Erikliyaylası bölgelerini de geçerek rota bitiş yeri olan Zeyniler Köyü’ne ulaşıyoruz. Zeyniler Köyü’nden kaldırım yolu takip ederek Teferrüç Meydanı’na ulaşabiliriz. Rota boyunca ulaştığımız maksimum yükseklik 1.620 m olurken, minimum yükseklik 388 m olmaktadır.Orta derecede zor olarak kabul edilen bu rota ortalama bir hızla yüründüğünde yaklaşık 3 saatte tamamlanabilmektedir.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

PAŞAPINAR KÖYÜ–KIBLEPINAR KÖYÜ–YENİKÖY

Paşapınar bölgesinden başlanılan rotada zeytinlikler arasından ilerledikten sonra maden bölgesi ve yayladan geçip tepe aşılarak Kıblepınar Köyü’ne varılır. Ardından çeşmenin yanından geçerek Yeniköy’e vararak rota tamamlanır.Orta zorlukta olarak derecelendirilen rota yaklaşık 14,51 km uzunluğundadır. Rota boyunca ulaşılan maksimum yükseklik 949 m olurken minimum yükseklik 195 m olmaktadır. Rota ortalama olarak 6 saat 30 dk sürmektedir.

22

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜRLE KÖYÜ-BAYRAKTEPE-SEYİRTEPE-YENİGÜRLE

Gürle Köyü’nden başlanan rotada yaklaşık 4 km boyunca yokuş çıktıktan sonra Bayraktepe’ye ulaşılır. Ardından yol takip edilerek sırayla şelale ve Seyirtepe geçildikten sonra iniş yapılarak Yeni Gürle’ye varılır. Yaklaşık olarak 16,24 km uzunluğunda olan rotada maksimum yükseklik 1.157 m olurken minimum yükseklik 221 m olmaktadır. Zor olarak derecelendirilen parkurun tamamlanması yaklaşık 8 saat sürmektedir.33

 

 

 

 

 

 

 

 

ESKİ GÖLLÜCE KÖYÜ-KİRAZLIYAYLA KÖYÜ-BARCIN KÖYÜ

Terminalden kalkan İznik minibüsleri kullanılarak Göllüce Köyü’ne gidilebilir. Eski Göllüce Köyü girişinden başlanan rotada Göllüce İlköğretim Okulu geçildikten sonra yol takip edilerek Kirazlıyayla Köyü’ne varılır. Kirazlıyayla Köyü geçildikten sonra sırayla Şapel kalıntısı ve Kamışlıgöl geçilerek Barcın Köyü’ne varılarak rota tamamlanır. Kolay olarak derecelendirilen rotanın yaklaşık uzunluğu 17,17 km olurken rota esnasında ulaşılan maksimum yükseklik 740 m minimum yükseklik 96 m olmaktadır.

 

44

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir