Demirkazık Hodgkin-Peck Kulvarı Denemesi

Tarih:19-20-21 Mayıs 2016

Ekip: İsmail Burak AYDIN (L), Serkan Mazlum, Umut ALKAN, Talha ERGÜNAY, Emrecan ÇÖMEZ, Çağatay KAYA, Yunus Emre ÖZCAN, Fatih YAKUŞ

Yer: Aladağlar-Demirkazık Dağı

Hava Durumu: Tırmanış boyunca açık, 3-10 derece değişen sıcaklık, 10 km/h rüzgar

Kullanılan Teknik Malzemeler: Kask, 1 çift teknik kazma, krampon, kemer, 2 adet ikiz ip, perlon, pursik, 8 iniş aleti, 4 sikke, 8 karabin, 4 hms, 4 takoz, 10 ekspress,

19 Mayıs Cuma akşamı ekip olarak hazırlanıp saat 21:00da Narpuz 1deki kamp alanından hareket ettik. 23:20de kulvarın yakınlarına gelip bivak alanında bivaklayarak biraz dinlenip biraz uyuduktan sonra 2 ekibe ayrıldık. Burak, Serkan, Yunus ve Talha ilk ekipken Umut, Çağatay, Emrecan ve ben ikinci ekiptik.

20 Mayıs Cumartesi 2:15de uyanıp 3:45de hareket eden ilk ekibin arkasından yarım saat sonra 4:15de biz hareket ettik. 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra kulvar girişine gelip kramponlarımızı taktık. Başlangıcı sert kar ve 40 50 derece eğim olan kulvara girişimizde saat 4:50ydi. Kulvar kenarları serak tehlikeleri olduğu için öndeki ekibi izleyerek kulvarda 1 saat 20 dakika boyunca mola vermeden devam ettik. İlk yol ayrımına geldiğimizde saat 6:10du. Eğim yavaş yavaş artmış 50-60 dereceleri bulmuştu. İlk yol ayrımından sağ yöne doğru devam ederek front point yürüyüş yaparak ilerlemeye başladık. Yer yer cam buz ve sert kar olan bu etapta yol tekrar ikiye ayrıldı. Öndeki ekibi izleyerek ikinci yol ayrımından yine sağ yöne doğru hareket etmeye başladık. Bu etap bittiğinde saat 7:40dı. Artık amfi tiyatro denen geniş alana gelmiştik. İki ekip burada birleştik. Sağ tarafta geniş bir alan sol tarafta ise çok dar bir kulvar bulunmaktaydı. 8:10da haritalara ve raporlara tekrar baktığımızda sağ geniş tarafa çıkarak sırta bağlanıp oradan da zirveye hareket etmeye karar verdik. Başlangıcı 50 60 derece eğim olan bu kulvarda dar bir geçit geçerek yer yer cam buz olan bir etaba girdiğimizde saat 9:40. Burada eğim 60-70 derecelere çıkmaktaydı. 200 metre civarı bir tırmanıştan sonra sırta bağlanacağımızı düşündüğümüz tepe bir noktaya geldiğimizde ise saat 10:15 idi. Burada yorgunluğumuzu atmak için 1 saat kadar bir dinlenme gerçekleştirdik. 11:15 gibi arkamızda bulunan slap yüzeyli kayaya tırmanmaya çalıştığımızda buranın beklediğimiz gibi olmadığını gördük. Burak sağ tarafta bulunan küçük kulvardan tepeye ip açarak çıktı. Arkasından Serkan, Emrecan, Çağatay ve Umut’ta çıkarak 1-2 gün öncesinde yoğun kar yağışı almış olması ve çığ riski barındırmasından dolayı buradan gitmeme kararı aldık. Karın yumuşamış olmasından dolayı inişin tehlikeli olacağına ileri tarafa gidemeyeceğimizden dolayı geceye kadar burada bivaklama kararı aldık. Yüksekliği 3680 civarı olan eğimli bir alanda gece 12:00’a kadar bivaklayıp iyice dinlendik.

20 Mayıs Cumartesi 00:15’de karın durumunu kontrol ederek iniş kararı aldık. Bulunduğumuz yerden başlayarak 3 ip boylu bir iniş gerçekleştirdik. Tek tek inişler yaparak amfi tiyatro denen alana kadar ip açarak iniş gerçekleştirdik. Amfi tiyatroya inen son kişi bendim ve saat 6:30’du. Amfi tiyatrodan ilk yol ayrımına kadar front point yürüyüşle yaklaşık bir 3 saat daha iniş gerçekleştirdik. Saat 9:30da ilk yol ayrımındaki alandan itibaren topukla iniş yaparak 1 saat sonra kulvardan çıktık. Kulvardan sonraki kamp alanına kadarki çarşaktanda 1 saatlik bir iniş yaparak saat 11:30’da kamp alanına vardık.

 

 

Genel Görünüm

Genel Görünüm

Kulvara girdikten 1 saat sonra. (Emrecan)

Kulvara girdikten 1 saat sonra. (Emrecan)

Amfi Tiyatro bölgesine geldiğimiz zaman. (Burak)

Amfi Tiyatro bölgesine geldiğimiz zaman. (Burak)

Amfi tiyatrodan sonra sağ doğru yöneldiğimiz bölgeye bakış

Amfi tiyatrodan sonra sağ doğru yöneldiğimiz bölgeye bakış

Burakın ip açarak yukarıya çektiği nokta.

Burakın ip açarak yukarıya çektiği nokta.

Serkan yukarıya giderken.

Serkan yukarıya giderken.

Bivak alanımızdan görünüm.

Bivak alanımızdan görünüm.

 

Yukarıdaki bivak alanımız.

Yukarıdaki bivak alanımız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir