Tarih: 27-28-29-30 Aralık 2017

Hava Durumu: 27 Aralık gecesi hafif sisli, 28 Aralık 30km/s rüzgarlı gece kar yağışlı,29 Aralık 60km rüzgarlı, 30 Aralık açık

Ekip: Yunus Emre Özcan, Serkan Mazlum, Ismail Burak Aydın, Müge Çelik, Eren Mücahit Bilbay (EUDODAK)

 

27 Aralık akşamı servis (Ahmet Batman –  0532 436 73 11 ) kullanarak Uludağ birinci oteller bölgesine gittik. Yaklaşık 4  saatlik bir yürüyüşten sonra Çanağın yakınında kamp attık ve ertesi gün yapacağımız tırmanış öncesi dinlenmek için 08:00’da uyanmak üzere uyuduk.

28 Aralık sabahı yoğun sis yüzünden görüş mesafesi çok azdı ve sisin geçmesini beklemeye karar verdik. Yunus Mücahit’i almak için telesiyej istasyonuna gitti.  Saat 14:30 civarı Yunus ve Müge Etik Ol rotası için, Burak, Serkan ve Mücahit Paçoz rotası için hazırlık yapıp kamptan ayrıldık.

29 Aralık şiddetli rüzgar yüzünden gün boyunca çadırdan çıkamadık. Mücahit şehre dönmek zorunda olduğu için Burak ve Serkan Mücahit’i telesiyeje kadar indirdiler.

30 Aralık Burak ve Müge Diamond rotası için hazırlık yapıp 09:30 civarı kamptan ayrıldılar. 12:30 civarı kulüpten kış yürüyüşü yapan arkadaşlarımız kampa geldi ve kampı toplayıp Oteller Bölgesine indik.

 

 

FAALİYET BOYUNCA ÇIKILAN ROTALAR

ETIK OL – 28 Aralık 2017

Hava Durumu: 30-40km/s rüzgarlı ve sisli

Zorluk : II , M2

Ekip:  Yunus Emre Özcan, Müge Çelik

Kullanılan Malzemeler: 1 buz vidası, 1 takoz set, 1 frend set, 4 sikke, 2 HMS, karabina, ekspres, perlon, reverso, ikiz ip, çift teknik kazma, kask, krampon

Yunus ile hazırlığımızı yaptıktan sonra 14:30’da kamptan çıkıp yaklaşık yarım saat yürüyüp rotanın altına geldik. İlk istasyonu kaya babası ve yanımızdaki tek buz vidası ile kurduk. Son yağış ve rüzgar kayaları kapatmıştı, ara emniyet noktası bulmak zordu. Yunus sikke çakmak için çok vakit kaybetti. Daha fazla buz vidamız olsaydı ara emniyet alma imkanı daha rahat olacaktı. Yunus ikinci istasyonu babadan kurup beni yanına aldı. İniş için perlon bırakıp, ip inişi ile tırmanışı tamamladık. Rota boyunca şiddetini arttıran rüzgar tırmanışı zorlandırdı. 16:45 civarı kamp alanına dönüp, çadırda dinlenmeye çekildik.

Müge son istasyona yakınlaştığında

 

 

PAÇOZ – 28 Aralık 2017

Hava Durumu: 30-40km/s rüzgarlı ve sisli

Zorluk: M3

Ekip: İsmail Burak Aydın, Serkan Mazlum, Eren Mücahit Bilbay

Kullanılan Malzemeler:

14:30‘ da hazırlıklarını tamamlayan ekip Paçoz rotası için yola çıktı. Rotanın koşulları oluşmuştu ama rotanın altındaki kar sertleşmemişti. Ilk istasyon kurulduktan sonra Mücahit tırmanmaya başladı ama ara emniyet noktası bulmakta zorlandı. Kilit üzerinde bulunan 1-2 cm lik kabuk buzu gördükten sonra tırmanıştan vezgeçilip kampa dönüldü.

Mücahit ilk ip boyunda tırmanışa başlarken

 

 

DİAMOND – 30 Aralık 2017

Hava Durumu: Açık, hafif rüzgarlı

Zorluk: AD+

Ekip: İsmail Burak Aydın, Müge Çelik

Kullanılan Malzemeler: 2 buz vidası, 1 takoz set, 1 frend set, 5 sikke, 2 HMS, karabina, ekspres, perlon, reverso, ikiz ip, çift teknik kazma, kask, krampon

Burak ile hazırlıklarımız yapıp 09:30 civarı kamptan ayrıldık. 40-45 dakikalık bir yürüyüşten sonra rotanın altına geldik. 10 metre kaya üzerinde 2-2.5 santimlik buz vardı. Kulvarın geri kalanı yumuşak kar. Ilk etapta Burak ip açmadan çıkıp ilk istasyonu kilidin altına kurdu. Ben de yanına çıktığımda saatin geç olduğunu farkettik, rotayı tamamlayamadan inmek zorunda kaldık. Kamp alanına kış yürüyüşünü yapan arkadaşlarımızla aynı anda vardık. Doğru karar verip rotayı tamamlamamışız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir