Rota Adı: Volvox
Tarih: 10.03.2018
Ekip: Yunus Emre Özcan, Hüseyin Burak
Zorluk: 1.ip 55m M2, 2.ip 15m M2
Rota Uzunluğu: 70m
Kullanılan Malzemeler: 2* çift tırmanış ipi, kask, teknik kazma, krampon, 5 adet ekspres, 3-4 küçük boy yaylı takoz, 1 set stoper, 3 buz vidası, 1 kar çubuğu, muhtelif sikke, karabina ve perlonlar

Volvox Rotası

 

1.İp Boyu: Kampı kurduktan sonra çok fazla vakit kaybetmeden 10:30 gibi rotanın altındaydık. İlk istasyonu girişte sol tarafta kaya üzerine kurduk. Giriş 70-80 derece buz ve sert kardan oluşan bir bölgeydi. Buzun şartları ara emniyet almak için uygundu. 30m doğrusal gittikten sonra kapı rotasının altına geçip rotayı bitirmek yerine daha önce çıkılan sağ taraftaki kulvara doğru 25m yan geçiş yaptık.
Yan geçişte kar emniyet malzemeleri haricinde ara emniyet noktası oluşturmak zordu.

Volvox 1.İp Girişi

2.İp Boyu: 2. istasyonu kurmak kar kayaların üzerini örttüğü için biraz uğraştırıcıydı. İstasyon kurmak için yanınızda sikke bulanmasını tavsiye edebiliriz. Örtülü karı temizledikten sonra kaya babası ve 1 adet kısa buz vidasından istasyonu kurduk. 2. istasyonun olduğu yer kayalık ve pek fazla hareket imkanı vermeyen bir bölgeydi. 2. ipte tırmanış kulvarın içine doğru 60 derece sert ve dar bir kar kulvarı ama ara emniyet imkanı vardı. Rota bittikten sonra kapı rotasının altına 1 adet kar çubuğu ve
kazma kullanarak son istasyonu kurduk. Volvoxun normal rotasına göre biraz daha uzun ve teknik tırmanış süresi daha fazla olan keyiffli bir rotaydı. Tırmanışı 13:00 gibi bitirdik.

Volvox 2.İp

Volvox 2.İstasyona Yan Geçiş

Volvox 2.İp Girişi

Volvox 2.İstasyon

Burak, Müge ve Hülya bizim ardımızdan rotayı kendi hattı üzerinde aynı gün deneme fırsatı yakalayarak başarılı bir tırmanış daha gerçekleştirdiler.

Yunus Emre Özcan
yunus6137@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir