24-28 Temmuz 2019 / Kocasarp-Beşparmak-Çağalınbaşı Traversi

Tarih: 24-28 Temmuz 2019

Faaliyet Yeri: Aladağlar – Cımbar Obayeri

Hava Durumu: Faaliyet boyunca açık ve güneşli

Ekip: Fatih Yakuş, Hüseyin Burak

Su Kaynağı: Küçük bir su birikintisinden su ihtiyacımızı karşıladık, bu mevsimde Cımbar’da su sıkıntısı yaşayabilirsiniz, gitmeden önce bilgi almakta fayda var.

Faaliyet Ulaşım: Bursa-Niğde İnan Turizm kişi başı 120 ₺  , Niğde-Çamardı 15  ₺ 

24 Temmuz akşamı saat 19.00’da Bursa’dan otobüse bindik, ertesi sabah 6.00 sıralarında Niğde otogarındaydık. Yemek alışverişini Niğde’de yapacaktık, o yüzden sabah birkaç saat oyalanmamız gerekti. Saat 11.00’de Çamardı minibüsüne bindik ve 12.30 civarında Salim Abi’nin evindeydik. 14.00’te Salim Abi bizi Arpalık’ta bıraktıktan sonra yürümeye başladık ve 17.00 sıralarında Obayeri’ndeki kamp alanımıza ulaştık.

Başlangıçta planımız ilk gün Küçük Demirkazık Doğu Bacası rotasını çıkmak ve ertesi günde Kocasarp-Beşparmak-Çağalınbaşı traversini yapmaktı. Fakat tırmanış için sadece iki günümüz vardı ve traversin uzun sürme ihtimalini düşünerek ilk olarak traversi yapmaya karar verdik.

26 Temmuz sabahı saat 5.30’da uyanıp hazırlanmaya başladık. Zaman konusunda sıkıntı yaşamayacağımızı düşündüğümüz için acele etmedik ve saat 07.00’da kamptan ayrıldık. Yanımıza bivaklama ihtimalimizi düşünerek gerekli malzemeleri de almıştık. Tunç Fındık’ın Aladağlar kitabından çok rahat bulabileceğiniz üzere Kuzeybatı sırtı rotasını kullandık. Kamp alanından Kocasarp’a döndüğünüzde hemen sağınızda kalan sırtı takip ederek başlarda I-II derecelik yürüyüş, sonrasında III+,IV-geçişlerin olduğu 2-3 yerde ip açma ihtiyacı duyduk. Sırtı takip ettiğiniz sürece yolu bulmak kolay gibi görünsede zaman kaybetmek hiç de zor değil.

Kocasarp zirvesine vardığımızda saat 16.00 sıralarıydı. Zaman kaybetmeden inişe geçtik. Çoğunlukla sırtın Göller tarafında kalarak slab kayalar üzerinden iniş yapılıyor, bir ip inişi yaptıktan sonra bivak için yer aramaya da başlamıştık. 18.30 sıralarında bivak için yer belirledik.

Suyumuz kısıtlı olduğu için idareli kullanmamız gerekecekti.

Ertesi sabah toparlanıp tekrar inişe geçtik. Bivak yaptığımız yerin hemen on metre kadar ilerisindeki sikkeden inerek Kocasarp-Beşparmak beline ulaştık.

Buradan sonra rotayı bulmak zor değil, aralıklarla kaya babası görmeniz mümkün.

Saat 09.00 sıralarında Beşparmak zirvesine ulaştık.


Çağalınbaşı dik ve slab bir görünümü olmasına karşın ip açmanızı gerektirmeyecek maksimum III+ bölümleri bulunan ve zirveye kadar giden kolaylıkla bulabileceğiniz bir hatta sahip.

Çağalınbaşı zirvesine 12.00 sıralarında ulaştık. Zirvenin hemen devamında hızlı bir şekilde inmenizi sağlayacak bir baca hattı bulunuyor. Taş düşürmemeye dikkat ederek buradan inebilirsiniz. Sadece bir yerde ip inişi yapmanız gerekiyor, yine orada bulunan sabit sikkeyi kullanarak iniş yaptık. Devamında çok belirgin olan patikayı takip ettik, en son bir yerde 20 metre kadar bir kılçıktan ip açarak geçtik. Sonrasında Akçay geçidini kullanarak 16.00 sıralarında Dipsizgöl’e ulaştık. İkinci gün çok susuz kaldık, bu durum bizi yavaşlatmıştı.

Travers iki gün sürdüğü için Küçük Demirkazık Doğu Bacası planımızı ertelemek durumunda kaldık. O günü dinlenerek geçirdik, ertesi sabah Demirkazık köyüne indik ve Çamardı minibüsü ile Niğde’ye döndük.

huseyinburak04@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir