7-13 Şubat 2020 / Erzurum Buz Tırmanış Faaliyeti

Tarih: 7-13 Şubat 2020
Faaliyet Yeri: Erzurum
Rota: Lucifer, Küçük Fare, Yeşildal
Hava Durumu: Ice Park’ta -15 ve -20 arası, Uzundere’de  -5 ve -15 arası değişen sıcaklık
Ekip: Cem Cömerd, Müge Çelik, Şirin Güneş Cansız, Yunus Burak Bilcan, Akif Göreli, Yunus Emre Özcan(mezun)
Faaliyet Ulaşım: Bursa – Ankara Otobüs(Kamil Koç 60₺), Ankara – Bursa Otobüs (Balıkesir Uludağ 55₺)  Ankara – Erzurum Doğu Ekspresi (Pulman 47₺, Örtülü Kuşetli 67₺)
Faaliyet Konaklama: Erzurum Merkez Uygun Otel (Kişi başı 43₺), Uzundere Öğretmenevi (İki kişilik oda 110₺)

7 Şubat Cuma günü saat 08.00’de Bursa otogarından Ankara otobüsüne bindik. Saat 13.30’da Ankara’ya ulaştık. Trende yemek için biraz alışveriş yapıp Ankara’da vakit geçirdikten sonra 18.00’de Ankara Garından Doğu Ekspresi ile Erzurum’a doğru yola çıktık.

8 Şubat Cumartesi günü saat 18.30’da Erzurum’a ulaştık. Erzurum Gar’dan 10 dakikalık yürüyüş ile kalacağımız Uygun Otel’e geldik. Günü burada konaklayarak geçirdik.

9 Şubat Pazartesi günü sabah 08.00’de taksiyle (30₺) Palandöken Ice Park’a gitmek için otelden ayrıldık. Ice Park Erzurum merkezden taksiyle yaklaşık 15 dakika sürdü. Palandöken’de taksiden indikten sonra Palandöken yazısının sağından yukarı doğru kayak pistini takip ederek 10 dakikalık yürüyüşün ardından Ice Park’a ulaştık. Önceki gün yağan kar sebebiyle rotaların altında ve rota üzerinde çok fazla kar birikmişti. Burada yeni buz tırmanışı yapacaklar için eğimin çok olmadığı rotalar ve eğimin daha  dik olduğu daha zorlu rotalar da bulunmaktaydı. Burada lider tırmanış yaparak iki tope-rope rota açtık. Ardından da yukarıdan istasyon kurarak iki tope-rope rota daha açarak tırmanışlar gerçekleştirdik.

Ice Park
Ice Park

Akşama doğru yine aynı taksiyi kullanarak otele geri döndük. Uygun Otelden eşyalarımızı aldıktan sonra Erzurum Gar’ın oradaki Migros’un karşısındaki yazıhaneden (Yeşil Artvin Express) kalkan Uzundere minibüsüne (20₺) bindik. Bir saatlik yolculuğun ardından Uzundere Öğretmenevi ’ne ulaştık. Daha önce rezervasyon yaptırdığımız öğretmenevinde 3 gece konakladık. Önceki sene gibi akşam yemeklerini ilçe merkezinde bulunan Samanyolu lokantasında yedik.


10 Şubat Salı günü sabah 08.00’de ayarladığımız servisle (Ara ulaşım 350₺, Ali Kantarcı: 0535 323 0088) Uzunkavak köyüne gittik. Köy kahvesinin sağından yaklaşık 50 dakikalık yürüyüşün ardından şelaleye ulaştık. Burada Lucifer ve Küçük Fare rotalarına tırmanışlar gerçekleştirdik. Akşama doğru ayarladığımız servisle öğretmenevine geri döndük.

https://tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/uzunkavak-sari-gelin-lucifer-selaleleri-22147158

11 Şubat çarşamba günü saat 09.00’da servisle (Ara ulaşım 150₺, Rahmi abi: 0537 4421598) Bağbaşı köyünün 1 km kadar uzağında bulunan tavuk çiftliğinin önünde indik. Çiftliğin içinden geçmeden önce tabeladaki numarayı arayıp köpekleri bağlamalarını istemelisiniz. Yeşildal Şelalesine 10 dakikalık yürüyüşün ardından ulaştık. Şelalenin üst tarafına yandan yürüyerek istasyon kurma imkânı vardı. Biz de üstten istasyon kurarak rotayı tope-rope açtık. Burada sırayla tırmanışlar yaptıktan sonra servisle öğretmenevine döndük.

12 Şubat sabahı 09.00’da öğretmenevinden minibüse (20₺)  binerek Erzurum Garına geldik. 11.40’ta  trenle Erzurum’dan ayrıldık.

13 Şubat saat 10.00’da Ankara Garında trenden indik ve Ankara Garının oradan geçen dolmuşla (3.5₺) AŞTİ’ye geldik. 10.30 ‘daki  Bursa otobüsüyle Ankara’dan ayrıldık.

Lucifer Şelalesi (WI4+/5 , 45m)
Kullanılan Malzemeler: 1 çift yarım ip, 9 buz vidası, 6 ekspres, 3 kilitli karabina, 1 HMS, perlon bantlar, 1 çift buz aleti, kask, otomatik krampon
İlk Çıkış: Tunç Fındık – 21 Ocak 2014
Buz Kalitesi: Buzun üstü kar yağışı nedeniyle biraz karla örtülüydü, buzun durumu da buz vidası yerleştirmek için çok uygun değildi.
Yunus Emre Özcan lider tırmanış yaparak şelalenin bitiminin 7-8 metre altında bulunan sete istasyon kurdu ve ardından tope-rope tırmanışlar yaptık. Rotayı toplamak için de Cem lider tırmandı ve abalakov yaparak ip inişi yaptı.

Lucifer Şelalesi (WI4+/5 , 45m)


Küçük Fare Şelalesi (WI3,20 m)
Kullanılan Malzemeler: 1 çift ikiz ip, 7 buz vidası, 5 ekspres, 2 kilitli karabina, 1 HMS, 1 perlon bant, 1 çift buz kazması, kask, otomatik krampon
İlk Çıkış: Arif Mithat Amca – 9 Şubat 2014
Buz Kalitesi: Buzun üstü karla örtülüydü ama buzun durumu tırmanış için uygundu
Yunus Burak Bilcan lider olarak tırmandı ve ardından tope-rope tırmanışlar gerçekleştirdik. Yunus Emre Özcan rotayı toplamak için tırmandı ve ağaçtan pursik ipi geçirerek ip inişi yaptı.

Küçük Fare Şelalesi (WI3 , 20 m)


Yeşildal Şelalesi (WI4 , 20m)

İlk Çıkış: Tunç Fındık, Mustafa Kalaycı, Aykut Türem, Mustafa Yeşildal, Anıl Şarkoğlu – 21 Ocak 2016
Buz Kalitesi: Öğlene doğru erimeler başladı ve buzun durumu tırmanış için çok uygun değildi
Şelalenin üstündeki sete şelalenin sol tarafından dolaşarak ulaşma imkânı bulunuyor. Biz de üstten istasyon kurarak rotayı tope-rope açtık ve tope-rope tırmanışlar gerçekleştirdik. Şelalenin üst tarafında bulunan ağaçtaki pursik ipini de iniş yapmak için kullandık. 

Yeşildal Şelalesi (WI4 , 20m)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir