UDK1989

18-19 Ocak 2017 / Faaliyetler Uludağ Faaliyet Raporu

Tarih: 18-19 Ocak 2017

Faaliyet Yeri: Uludağ

Hava Durumu: 18 Ocak:  Sabah Kapalı  ,  Öğleden Sonra Açık

                           19 Ocak:  Açık

Ekip: İsmail Burak AYDIN, Yunus Emre ÖZCAN, Fatih YAKUŞ, Müge ÇELİK, Armağan SAYGILI

Faaliyet Ekipmanları: kask,krampon,kazma,ikiz ip

Faaliyet Ulaşım: teleferik

Faaliyet Konaklama: Çadır

Çarşamba günü sabah Uludağ Üniversitesinden E-12 otobüsünü kullanarak teleferik istasyonuna geldik.Teleferik ile 2.Oteller bölgesine kadar ulaştık.Maden telesiyejini kullanarak yukarı doğru çıktık ve çanağın yakınında rüzgâr almayan bir bölgeye kampı kurduk.Tırmanış, Kamp öncesi olası bir aksilik için jandarmayı telefonla bilgilendirebilirsiniz.(İsim, Telefon Numarası, Kamp Alanı, Dönüş Tarihi)

Uludağ Jandarma Arama Kurtarma Telefon: 0 (224) 285 22 00

Rotalar biraz erken olduğu için kaya ve sert kardan oluşmuştu pek fazla buz yoktu. Bu yüzden kar-buz emniyet malzemelerinin yanında kaya malzemesi almak faydalı oldu. Gerekli olabilecek malzemeler rotaların altındadır.


Mantar Sote ( II )

Ekip: Fatih YAKUŞ, Yunus Emre ÖZCAN

Kullanılan Malzemeler: Çift Buz Kazması, Krampon, Kask, Kar Çubuğu, İp, Kaya Emniyet Malzemesi, Perlon

18 Ocak günü saat 16.00’da kamptan ayrılarak rota altına vardık.Sert karla başlayan rotada giriş kısmında oluşan kaya etabında normal şartlarda buz olması gerekirken kaya üzerinde toz kar mevcuttu.Kaya etabını geçtikten sonra 60 derece eğimde sert  karda rahatça yukarı çıktık.Rota bitiminde balkon olduğu için son 10 metre kala iki tane T profil kar çubuğuyla istasyon kurarak rotayı tamamladık.


Diamond ( II ), M2

Ekip: İsmail Burak AYDIN, Yunus Emre ÖZCAN, Fatih YAKUŞ

Kullanılan Malzemeler: Çift Buz Kazması, Krampon, Kask, Stopper Set, 2-3 Sikke, Kar-Buz Emniyet Aletleri, İp, 4-5 Adet

Ekspres, Perlon

19 Ocak günü saat 10.00’da kamptan ayrılıp rotanın altına geldik.1. istasyonu rotanın girişine kurduktan sonra Yunus ilk kilit etabı geçip 60 derece eğimde sert karda ilerleyerek 2. istasyona vardı.Arkasından Burak ve ben de ikinci istasyona vardıktan sonra Yunus rotanın geri kalanını çıktı.Kilit etaplarda normal şartlarda buz olması gerekirken o dönemde kaya üzeri toz karla kaplıydı.

 Rotaların Ayrıntılı Bilgisi için Bkz.

Uludağ Miks Tırmanış Rehberi