06 Aralık 2019 / Narlıdere Mağara Rotası Tırmanış Faaliyeti

Tarih:06 Aralık 2019

Rota: Narlıdere Mağara Rotası
Hava Durumu: Hava açık 8-10 derece , rüzgarlı
Zorluk:  2 ip, V+/VI-
Ekip: Cem Cömerd, Akif Göreli
Kullanılan Malzemeler:  1 takoz set, 4 friend, 2 HMS, karabina, ekspres, perlon, reverso, yarım ip , kask, tırmanış kemeri

Sabah saat 08.30’da Uludağ Üniversitesi metro istasyonunda buluştuk . 09.30’da Araba yatağı metro istasyonunda indik . 09.40’da Narlıdere dolmuşuna bindik. Köy meydanında indikten sonra mağara rotasına doğru yürüdük .

NARLIDERE MAĞARA ROTASI

11.00’da tırmanış için hazırlanmaya başladık . 3-4 derecelik kaya tırmanış etabıyla yerden 10 metre kadar yükselip rotanın başladığı noktada bulunan ağaca ulaştık. Ağaca perlon bağladık ve kontraya girdikten sonra 11.30’da Cem lider olarak tırmanışa başladı. Ben artçı olarak tırmandım .İlk ip boyunda rotada 2 ve istasyonda 3 adet sabit sikke bulunuyor.Cem ilk ip boyunda ara emniyet olarak sabit sikkeleri, 3 adet takoz ve 1 adet friend kullanarak istasyona kadar tırmandı (rota üzerindeki sabit sikkelere uzun ekspres takmanızı öneririz) .

İlk ip boyunun sonundaki istasyon

İlk ipi tırmanmamız 1 saat sürdü . İstasyonda malzemeleri ayarladıktan sonra Cem lider olarak istasyonun sağ tarafından tırmanışa başladı. İkinci ip 50 metre uzunluğunda . Rota zikzaklı olduğu için çift ip tekniğinde tırmandık. İlk 10 metrede ufak bir setin üzerinde bulunan sabit sikkeye kadar ara emniyet noktası oluşturma imkanı bulunmuyor. Rotanın devamında da 2 adet sabit sikke bulunuyor. Cem sabit sikkeler haricinde ara emniyet noktası oluşturmak için 4 adet takoz kullandı, ikinci ipin sonunda bulunan ağaca perlon bağlayarak istasyon oluşturduktan sonra ben artçı olarak tırmandım. İkinci ipi tırmanmamız 1,5 saat sürdü.

ikinci ipin sonunda bulunan ağaç

Ben istasyona vardıktan sonra malzemelerimizi toplayıp yukarıdaki patikayı takip ederek bayrağa ulaştık. Daha sonrasında tarlaların içinden geçip sağ tarafta bulunan patikayı kullanarak yola indik .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir