Sosyal Sorumluluk

İşitme Engelliler Projesi
Bursa Nilüfer İşitme Engelliler Meslek Lisesi ile birlikte sürdürdüğümüz İşitme Engelliler Projesi’nde işitme engelli arkadaşlarımıza doğayı sevdirmek, dağcılığın temellerini göstermek için şimdiye kadar iki kez düzenlediğimiz faaliyetlerimizi gelenekselleştirmeyi ve geleceğe taşımayı hedeflemekteyiz.


Üniköyfest Projesi
Üniversitemizin Spor Birliği ile birlikte, Kıran Işıklar İlkokul ve Ortaokulu’ndan gelen 51 öğrenciye daha önce hiç tanışmadıkları ve imkan bulamadıkları sporları tanıtıp, onlara sporu aşılamak ve sevdirmek amacıyla düzenlediğimiz bu projede gelecek nesillerin dağcılık hakkında bilgi sahibi olmasını hedefliyoruz. Bu yıl 10 Aralık’ta yapılan projede öğrencilerle yapay duvar tırmanışı yapıldı ve beraber vakit geçirildi.


Dağdan Önce Son Okul Projesi
Projemiz Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki köy okullarına yardım etme düşüncesi ile başlamıştır. Önceliğimiz, yaşadığımız şehir olan Bursa’da ihtiyacı olan köy okullarını bulup onlara, daha sonra Bursa dışındaki okullara ulaşmaktır.

Köy okullarında kısıtlı şartlarda okuyan çocuklar, şehirde okuyanlara göre dezavantajlı olmamalıdır. Onların da spor, sanat, bilim ve kültür ile yakından ilgilenmeleri için eşit imkanların sağlanması gerekmektedir. Öncelikli amacımız okulların temel ihtiyaçlarını karşılamak, spor malzemelerini tamamlamak ve sonrasında bilim, sanat ve spora yönelebilecekleri faaliyetleri içeren bir şenlik düzenlemektir.

Bu bağlamda çocuklara okuma isteği aşılamak, okulu severek gittikleri bir ortam haline getirmek ve projenin kamuoyunda farkındalık yaratması adına biz UDK olarak çalışmalar yürüteceğiz.

Bursa / Keles Kıranışıklar İlk ve Ortaokulu

“Hep İleriye, En İyiye” sloganını benimsemiş okulun, temel ihtiyaçlarını ve öğrencilerin özel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya başladık. Okulun 8 dersliği, 8 öğretmeni ve 82 öğrencisi bulunmaktadır.
Bursa şehir merkezine 60km ve Keles ilçe merkezine 6 km uzaklığında olması ve çevre şartlarının elverişsizliği nedeniyle okuldaki öğretmenler zorunlu hizmet kapsamında çalışmaktadır. Okulda öğretmenlerin, öğrencilerin ve yardımseverlerin destekleriyle oluşturulmuş bir kütüphane bulunmaktadır. Fakat öğrencilerin ders saatleri dışında okulda zaman geçirebilecekleri bir ortam bulunmamaktadır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda okulun spor faaliyetleri
için yeterli malzemesi olmadığını belirledik ve çalışmalara başladık.

Proje Kapsamında Gerçekleştirdiklerimiz

Topluluk olarak çocuklarla birlikte kütüphane binasını boyadık, birlikte zaman geçirdik ve getirdiğimiz hentbol kalelerini okulun bahçesine yerleştirdik.

Topluluğumuzun üyeleri ve Kıranışıklar Ortaokul’u öğrencileriyle Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne gezi düzenledik. Planeteryumu gördük, 9D simülasyona girdik. Yapılan ve gözlemlenen deneylerle keyifli vakit geçirerek aynı zamanda çocukların bilime olan ilgilerini arttırdık ve yeni şeyler keşfetmelerini sağladık.

Topluluğumuz üyeleri ve Kıranışıklar İlkokul’u öğrencileriyle Davut Zeki Akpınar Yatılı Bölge Ortaokulunda yapılacak olan ‘’EN BÜYÜK BEN OLACAĞIM AMA NE OLACAĞIM’’ adlı oyuna katıldık. Şarkılarla kostümlerle izledikleri oyunlarla keyifli vakit geçiren çocuklar gözlerinde büyüttükleri her figürü inceleyerek EN BÜYÜK ŞEYİN İNSAN OLDUĞUNU ‘’ öğrendiler.