UDK1989

21 Şubat 2019 / Uludağ Miks Tırmanış Faaliyeti

Tarih: 21 Şubat 2019

Hava Durumu: Sabah açık güneşli, öğlen kapalı ve sisli

Ekip: İnanç Baylan, Tuğba Gergin, Güneş Cansız, Ceren Mutlu

Sabah saat 08.15’te teleferikle Oteller Bölgesi’ne vardık, ardından maden telesiyejini kullanıp istasyona ulaştık ve yürüyerek rotaların altına geldik. Malzemeleri ayarladıktan sonra saat 12.00’de ben ve Tuğba Mantar Sote rotasına ip birliğinde tırmandık. Güneş ve İnanç aynı şekilde ip birliğinde Diyagonel rotasına tırmandılar. 13.00’de Mantar Sote rotasını tamamlayıp rasata çıktık ve kapıdan inip çanağa döndük. Ardından Diyagonel rotasına tırmanmaya başladık. Bizde rotayı tamamlayıp 14.30’da rasatta İnanç ve Güneş ile buluştuk. Ardından malzemeleri toparlayıp kapıdan inerek telesiyej istasyonuna  yürüdük. Telesiyejle Oteller Bölgesi’ne döndük, ardından teleferikle indik.


Rota: Mantar Sote

Zorluk: II

Kullanılan Malzemeler: Bir çift ikiz ip, 4 kilitli karabina, kemer, çift buz aleti, kask, otomatik krampon

Tuğba’yla beraber ip birliğinde rotaya girdik. Rotayı running belay olarak tırmanacaktık ancak kar durumunun uygun olması sebebiyle ara emniyet için malzeme atmaya gerek duymadık. Ancak eğer rotada ara emniyet atıp istasyon kurmak isterseniz sağ taraftaki kaya bloğunda emniyet için uygun yerler var. Rota 100 metre uzunluğunda, bizim gittiğimiz tarihte kar durumu iyiydi. Rotanın yarısından sonra karın gevşek olduğu ve kayaya bastığımız yaklaşık 2 metrelik bir yer oldu. Rotayı tamamladıktan sonra kapıdan indik.


Rota: Diyagonel

Zorluk: II

Kullanılan Malzemeler: Bir çift ikiz ip, 4 kilitli karabina, kemer, çift buz aleti, kask, otomatik krampon

Rotaya önce İnanç ve Güneş tırmandı. Ben ve Tuğba Mantar Sote rotasını tamamladıktan sonra Diyagonel rotasına tırmanmaya başladık. Rotayı ip birliğinde tamamladık ama emniyet ve istasyon için sağ ve soldaki kaya bloklarında uygun yerler mevcut. Rotanın genelinde kar durumu iyiydi ve son 10 metreye kadar kayayla karşılaşmadık. Rotanın son 10 metrelik kısımda gevşek kar vardı, hemen sağındaki kayanın üzerinden bu kısmı geçtik ve rotanın sonunda yine sert kardan rotayı tamamladık. Diyagonel’in üstünde iki ekip rasatta buluşup tırmanışı tamamladık.